videoprilog Jelene Batinić (Dnevnik 2)

Pritisak sankcija SAD-a sve veći, u RS-u kasne plate budžetskim korisnicima

Američke sankcije uzimaju danak iako entitetska vlast u RS-u kupuje socijalni mir i garantuje finansijsku stabilnost. Isplate plata i doprinosa budžetskim korisnicima kasne.

“Rok za isplatu penzija je 10. u mjesecu. Ja vjerujem da ćemo već 8. imati isplatu penzija”, riječi su predsjednika RS-a Milorada Dodika.

Penzije bile, socijalni mir kupljen, barem na neko vrijeme. Vlasti RS-a plaćaju samo ono što moraju. Obruč zbog sankcija se steže oko budžeta. Plate u javnom sektoru već kasne. Prvi na udaru zdravstveni radnici. Nema plate, ali ni doprinosa.

"Kašnjenje u ovom segmentu ne samo da pogoršava finansijski položaj radnika u zdravstvu već i ugrožava njihova socijalna i zdravstvena prava. Dugotrajno kašnjenje u uplati doprinosa može imati ozbiljne posljedice na njihovu penziju i zdravstveno osiguranje, čime se dodatno otežava njihova svakodnevna egzistencija i sigurnost”, napominju iz Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti RS-a.

U istom tonu stizale su i žalbe iz obrazovnog sektora. Sindikat obrazovanja, nauke i kulture RS-a žalio se na neuplaćene doprinose i naknade za prevoz. No, ubrzo je stigao i demanti sa iste adrese.

“Što se tiče plata i naknada, koje su definisane zakonimam, sve plate i naknade su isplaćene na vrijeme, do 23. ili 24. u mjesecu. Ove ostale naknade idu do kraja mjeseca. Došlo je do nekog računovodstveng propusta u jednoj školi i to je riješeno”, izjavio je Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS-a.

Da je riječ o propustu u jednoj školi u Modriči, a ne o kašnjenju plata, tvrdi i ministrica finansija Zora Vidović – on uvjerava da je RS-a finansijski stabilna i da razloga za brigu nema: “Svi ovi koji govore o bankrotu - zaista ne mogu da vjerujem da ne shvataju šta to znači kad se to kaže u medijima, kako narod o tome razmišlja. Ponovo govorim svim građanima da je to jedna propaganda, koja želi da unese nemire”.

Jer, da nema sankcija, tvrdi entitetski premijer Radovan Višković, živjeli bismo kao u Švajcarskoj: “Da nema ovih novih pritisaka i ataka na nas, mi bismo zaista lagodno živjeli, jer nas ima samo oko milion, a raspolažemo mnogim i vrijednim prirodnim resursima koji su zapeli za oko tim istima koji nas danas pritišću zavrćući sve finansijske ventile”.

Da je finansijske ventile građanima RS-a zavrnula entitetska vlast još mnogo ranije, a ne sankcije, potvrđuju ekonomski stručnjaci.

“Ne znam kako su uticali stranci na propale Željeznice, ogromne dugove javnih preduzeća, uključujći Elektroprivredu, koja se stalno zadužuje. Ne znam kako su stranci uticali na unutrašnji dug, na ogromnu dubiozu zdravstva, koje je u katastrofalnom stanju, gdje se doprinosi ne plaćaju, a vidimo i kod drugih koji su na budžetu ne plaćaju se porezi i doprinosi na plate. Ne znam kako su na to uticali stranci”, pita ekonomska stručnjakinja Svetalna Cenić.

Na nestabilnu političku situaciju u RS-u, izazvanu američkim sankcijama, već mjesecima upozorava i opozicija.

“Neko nepisano pravilo da bi se održao socijalni mir je da se mora održati pravovremenost isplate penzija, policije i prosvjete. Već smo došli do prosvjete. Kako će ići, ne znam, zaista je nezahvalno da se prognozira”, kaže Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.

Pritisak sankcija Sjedinjenih Američkih Država sve je veći. Na udaru su se, podsjećamo, našle i privatne firme. Neke su i ugašene, a samim tim i radnici su ostali bez posla, uprkos uvjeravanjima vlasti da sankcije neće dovesti do gubitka radnih mjesta.

federalna.ba

sankcije