Priča Smajla Imamovića, jedinog koji je preživio najveću rudarsku nesreću u BiH
Na ovogodišnji Dan rudara Federalna TV podsjeća na najveću rudarsku nesreću u Bosni i Hercegovini, koja se dogodila 1990. godine u Rudniku Mramor kod Tuzle. Tada je poginulo 180 rudara. Samo jedan je preživio – Smajl Imamović.
Kada je prije 34 godine s ostalim komoratima ušao u stotinama metara duboku jamu Dobrnja Jug Rudnika Mramor kod Tuzle, Smajl Imamović ni u najgorim mislima nije mogao slutiti da će 26. august 1990. godine pamtiti dok je živ.
„Baš na ovom mjestu, ovdje na ulazu, vraćao sam se iz jame, u zaobilaznom hodniku me zadesila ta tragedija“.
Od eksplozije ugljene prašine tada je poginulo 180 rudara, čija je prosječna dob bila 25 godina. Smajlova sreća u nesreći je, priča nam, to što ga je klinička smrt spasila, jer nije udisao otrovne gasove, dok spasioci nisu došli do njega. Jedino čega se sjeća je svijetlozelena svjetlost.
„Kad sam na Gradini došao sebi, nisam znao da imam opekotine drugog i trećeg stepena i da sam doživio traumu i jednu bolest koju ne možeš nikad prebroditi dok si živ“.
Nakon oporavka, Imamović se vratio u Rudnik i obavljao druge poslove, odakle je prošle godine penzionisan. Ono što ga najviše boli je što su uslovi rada, konkretno u ovom rudniku, i dalje teški.
„Nije se promijenilo apsolutno ništa. I sad je lopata i krampa - i radi“.
Iako uslovi rada u rudnicima još nisu na zavidnom nivou, unutrašnja reorganizacija posla pokazala je u ovoj godini pozitivne efekte. No, život i posao rudara nikada nije bio lagan. Rudari su ti koji mukotrpno zarade platu za hljeb sa sedam kora, što dovoljno govori o težini njihovog posla.
„To nije sa sedam kora. Ja bih pomnožio sa dva. Sa četrnaest kora“.
Bez obzira na teške uslove rada, u ovoj godini stanje u svih sedam rudnika koji posluju u sastavu Koncerna je stabilno. U godini koja je na izmaku zabilježena je povećana proizvodnja, a u narednoj godini su planirani veći iskoraci kroz višemilionska ulaganja u sigurnost i opremu u rudnicima.
federalna.ba