Preventivno djelovanje i postupanje u slučajevima nasilja u porodici
Gender Centar Federacije Bosne i Hercegovine, u sklopu realizacije projekta “Jačanje institucionalnih mehanizama za prevenciju, postupanje i zaštitu u slučajevima nasilja u porodici”, danas je održao radni sastanak s članovima Kantonalnog koordinacionog tijela za prevenciju i zaštitu od nasilja u porodici u Zeničko-dobojskom kantonu.
Cilj ovog projekta, kojeg podržava Švedska te u kojem surađuje Women ured Ujedinjenih nacija u BiH, nastavak je aktivnosti podrške rada kantonalnih koordinacionih tijela i općinskih multisektorskih timova u preventivnom djelovanju i postupanju u slučajevima nasilja u porodici.
-Radni sastanak ima za cilj pružanje podrške kantonalnom koordinacionom tijelu u izradi kantonalnog programa mjera, u skladu sa Strategijom za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici FBiH. Naša je uloga kao institucije, da pratimo taj proces, da provodi određene aktivnosti i da dostavlja izvještaje Federalnoj vladi o provedbi same strategije - u kontekstu problematike nasilja u porodici i nasilja nad ženama - kazala je projektna kordinatorica u Gender Centru Vlade FBiH Fatima Bećirović.
Ona je napomenula kako je Gender Centar stručna služba Vlade FBiH te je koordinirajuća institucija ispred Vlade FBiH, za izradu i praćenje implementacije Strategije za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici u FBiH.
-Obaveze kantonalnih vlade su da implementiraju samu strategiju na nivou kantona i da se, u skladu s tim, urade dvogodišnji program mjera za prevenciju i zaštitu nasilja u porodici za svaki pojedinačni kanton. Ono što Gender Centar radi u ovom periodu, u ovoj godini, je da pruža podršku u izradi tih novih dvogodišnjih mjera, koje bi trebale da budu u skladu sa strateškim dokumentom. U skladu s tim programom mjera, zapravo se planiraju i određene aktivnosti na području svakog kantona, odnosno općina na području tog kantona - kako preventivni programi, tako i adekvatnija zaštita - kroz edukacije, kampanje i sve ono što podrazumijeva unapređenje pristupa rješavanja ovog vrlo složenog i teškog problema - kazala je Bećirović.
Svih 10 kantona u FBiH, podvukla je, imaju oformljena kantonalna koordinaciona tijela u kojima su predstavnici resornih ministrstava, nevladinih organizacija i nekih drugih institucija koje su relevantne za ovu oblast. Dvogodišnji program mjera treba sadržavati “aktivnosti koje su adekvatne, odnosno relevantne za područje svakog kantona”.
Gender Centar Vlade FBiH uradio je okvirni prijedlog, koji je usklađen sa novim strateškim dokumentom, ali će ga kantonalna koordinaciona tijela prilagođavati situaciji na svom području. Program mjera za naredne dvije godine, dodala je, treba uraditi i Kantonalno koordinaciono tijelo Vlade ZDK.
U proteklom je periodu, naglasila je Bećirović, urađeno jako puno projekata na području BiH, a jedan od rezultata tog rada je da smo “ipak postali senzibiliziraniji za ovu temu, da smo otvoreniji za diskusije i pristup rješavanja ovog problema” te da su se i stručnjaci bolje povezali.
-Jako puno aktivnosti je realizirano u proteklih 20-ak godina i mi to ne smijemo zaboraviti. Jako je puno napora uloženo - kroz razne projekte, kroz redovne aktivnosti institucija i nevladinih organizacija. Postoje pomaci, jer su se neke institucije, odnosno stručnjaci u nekim općinama i kantonima znatno bolje povezali te sada znatno bolje i kvalitetnije sarađuju. Nažalost, mi smo potpuno svjesni da postoje još jako puno propusta na terenu i da postoje stručnjaci koji nisu adekvatno odgovorili ovoj problematici - kazala je Bećirović.
federalna.ba/Fena