Prevencijom do pada broja maloljetnih prijestupnika u TK

Na području TK iz godine u godinu bilježi se lagani pad broja maloljetnih prijestupnika. Jedan od sigurno najzanačajnijih razloga za to je inovativan pristup prevenciji koji umrežava sve segmente društva koji u fokusu imaju rad sa djecom sa poremećajima u ponašanju.

2015. godine na području TK evidentirana su 123 maloljetna počinitelja krivičnih djela. Prošle godine njihov broj je smanjen na 100, a za prvih šest mjeseci ove godine evidentirano je 31 krivično djelo koje su počinile 32 maloljetne osobe.

U odnosu na isti period prethodne godine moram reći da su rezultati dobri, manje je za 18 krivičnih djela, odnosno za 21 maloljetnog učinioca manje”, kazača je Amra Kapidžić, glasnogovornica Uprave policije TK.

Sud maloljetnim prijestupnicima kao kaznenu mjeru može izreći smještaj u kazneno-popravni dom, a kao blaža mjera u TK opcija je i Odgojni centar, koji ima dvojaku ulogu.

“Sada imamo 15 takve djece koja dolaze na preventivne tretmane, a što se tiče izvršenja odgojne mjere imamo trenutno 8 djece koji dolaze 2 ili 3 puta sedmično, po nekoliko sati borave ovdje u centru gdje se rade s njima tretmani i onda nakon toga odlaze svojoj kući. Ima još jedna opcija koja trenutno nije popunjena, to je neprekidni boravak u odgojnom centru”, pojasnio je Zlatko Ledić, director Odgojnog centra TK.

Prevencija je jedini način borbe, kaže struka, a u Tuzlanskom kantonu se na tome radi intenzivno i zato imamo ovakve rezultate. Umjesto uobičajenog parcijalnog pristupa institucijai organizacija koje se bave tretmanom i resocijalizacijom djece s problematičnim ponašanjem, izvršeno je njihovo umrežavanje.Trenutno zajednički sprovode program “Razvoj saradnje kroz sveobuhvatan pristup u oblasti maloljetničkog prijestupništva”, kojem su prethodila detaljna istraživanja.

“Na području TK imamo preko 1.600 porodica koje su u riziku što znači da kod takve djece postoji potreba za preventivnim radom. U fokusu nam je dijete slabog socioekonomskog statusa, odnosno porodica, zatim alkoholizam, nasilje u porodici”, rekla je prof.dr.Lejla Kuralić Čišić, profesorica na Edukacijsko-rehabilitacijskof fakultetu UNTZ.

“Maloljetni delinkventi koje smo imali u našem istraživanju već u osnovnoškolskom uzrastu su pokazali poremećaje u ponašanju. Mi smo upravo kroz ovaj projekat krenuli sa jednim programom prevencije, da ukazujemo na ovaj problem i da im budemo tu za pomoć ako imaju ovakvih slučajeva”, izjavila je prof.dr. Nermina Kravić, subspecijalista dječije i adolescentne psihijatrije na UKC Tuzla.

Dio aktivnosti je i pokretanje pilot projekta u Centru za socijalni rad u Lukavcu, koji na godišnjem nivou radi sa oko 20 maloljetnih prijestupnika.

“Međutim, fokus u ovom našem projektu je prije svega primarna prevencija i mi ćemo se u ovom projektu baviti prije svega pružanjem usluga roditeljima putem savjetovališta, odnosno formiranjem roditeljskih grupa”, kaže Amira Hodžić, direktorica Centra za socijalni rad Lukavac.

“Mi se nadamo, ono što nam je najvažnije, da će intervencije koje ćemo sprovoditi uticati na to da se na vrijeme prevenira uopšte razmišljanje djece da mogu raditi bilo kakva krivična djela, u tom smislu je bitno raditi isa porodicama”, rekla je Jasna Zečević, predsjednica UG Vive žene Tuzla.

Sve aktivnosti u skladu su s Programom prevencije, intervencije i resocijalizacije u oblasti maloljetničkog prijestupništva u TK za period 2020-2023. koji sprovodi Kantonalno ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak. Udruženi imaju samo jedan cilj, spriječiti maloljetničku delikvenciju, a djetinjstvo i odrastanje učiniti sigurnim.

federalna.ba

maloljetni prijestupnici TK