videoprilog Melihe Škrijelj (Dnevnik 2)

Presude ne poštuju, odluke ne provode - zašto ruše Ustavni sud BiH?

Osim ukidanja Ureda visokog predstavnika, Milorad Dodik i Dragan Čović zagovaraju i odlazak troje stranih sudija iz Ustavnog suda Bosne i Hercegovine i postavljanje domaćih. Zašto je njihov cilj urušavanje upravo ovog suda, najvišeg čuvara ustavnosti i zakonitosti u našoj zemlji?

Ujedinjeno protiv stranih sudija već godinama. Još 2016. najavili su zajednički zakon koji bi značio i odlazak stranaca iz Ustavnog suda BiH. Umjesto njih birali bi predstavnike konstitutivnih naroda. Četiri godine kasnije.

Evo, sad smo u vlasti sad smo tu i sad ćemo izbaciti sudije i nećete ništa imati dok se ne izbace sudije - Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH (SNSD) 13.2.2020.

HDZ zajedno sa SNSD-om, pred 4 ili 5 godina, na jednom sastanku u Banjoj Luci, kazali smo da ćemo uspostaviti ekspertski tim koji će načiniti zakon o sudu koji će biti u duhu sa Ustavom BiH - Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH

“Oni žele od Ustavnog suda BiH da naprave po novom da je to Dom naroda. Ustavne sudje ne predstvaljaju narode, oni predstavljaju struku, oni moraju raditi ono što ih obavezuje Ustav BiH. Čime se bave sudije - oni nisu predstavnici ni Srba ni Hrvata ni Bošnjaka ni bilo koga drugog”, objašnjava Zijad Bećirović, direktor IFIMES-a.

Dok je za Čovića odluka Ustavnog suda BiH o potrebi izmjena izbornog zakona prioritetna u odnosu na, recimo, one Evropskog suda za ljudska prava, ostalih, više od 26 hiljada i ne spominje. Posebno one koje su problem za Dodika, a kojim je utvrđeno da vlasti entiteta RS krše Ustav BiH. Odluke o vraćanju konstitutivnosti naroda, ukidanju grba, himne, odrednice srpski, knjiženju vojne imovine na državu, katastru te prava na obrazovanje na bosanskom jeziku. Sve je to obrnuto, tvrdi Dodik: “Konstitutivnost Srba u Federaciji ne postoji i ne poštuje se. Samo u Sarajevu, gdje je 1991. živjelo 150 hiljada Srba, danas u tom gradu radi samo 15 Srba. Nećete nikad o tome obavijestiti Vijeće sigurnosti. Srpska djeca u Federaciji ne uče srpski jezik, osim u Drvaru i Glamoču, koji imaju lokalnu srpsku vlast. Svega 56 djece u cijeloj Federaciji, to je drugi entitet, uči srpski jezik, u Sarajevu nijedni srpsko dijete ne uči srpski jezik. O kojoj ravnopravnosti govori Inzko?”.

“On želi privatizirati RS, a pojedine odluke Ustavnog suda BiH su to onemogućile. Oni su probali na razne načine vrbovati, kupiti strane sudije, nije im uspjelo i onda su krenuli na jedan ovakav obračun, sa prijedlogom zakona koji bi doveo do imenovanja njihovih sudija i sa dodijeljenim trajnim mandatom, time bi bilo definitivno zacementirano pravosuđe BiH”, ističe Bećirović.

Ustavni sud BiH, koji je ustavna kategorija, osim OHR-a, jedina je prepreka za realizaciju otcjepljenja RS-a ili stvaranje trećeg entiteta. I ovakav, često je bio pod političkom kontrolom, upravo Dodika i Čovića, a ukoliko ga svedu na predstavnike konstitutivnih naroda, po principima kako dijele sve u ovoj zemlji, njegova nepristrasnost bila bi upitna.

“To je luksuz koji imamo, dobili smo novu sutkinju, ona je profesor u njemačkoj u Kelnu. Bila je u sudu kada se odlučivalo o slučaju Sejdić-Finci, bila je potpredsjenica suda u Strazburu”, podsjeća Valentin Inzko, visoki predstavnik u BiH.

Od potpune paralize državnih institucija, koju je Dodik najavio ako sudije ne odu, nije bilo ništa, a tako je prošao i pokušaj izmjene zakona.

federalna.ba

Milorad Dodik Dragan Čović