videoprilog Ivane Đurđević-Bajić (Federacija danas)

Prerada voća i povrća - šansa za izvoz

Uzgoj i prerada, kao zaokružen proces u proizvodnji, šansa su za bh. farmere da obezbijede siguran plasman. Iako kvalitetna sirovina garantuje siguran plasma i pozitivnu računicu, povrtlari godinama mku muče sa nisim cijenama. Jedini način da se opstane i održi tradicija u proizvodnji jeste zaokružen proces "od njive do trpeze".

Porodica Stajić iz Semberije koja ima dugogodišnju tradiciju u povrtlarstvu, prije svega proizvodnji kupusa, u vlastitoj režiji uzgaja I prerađuje ovu povrtlarsku kulturu. Ipak, kupus kao semberski brend doživio je debakl. Proizvodnja ove kulture protekle je godine rezultirala gubicima zbog problema plasmana i niske cijene.

"Uslovi su bili dobri za proizvodnju, ali što se tiče samog plasmana, kako je bilo zatvaranje u martu prestali su uzimati marketi jer mu nije više bila sezona jer od marta do maja je taj neki pik i više nema prodaje marketma. Ostalo je da prodajemo svadbenim salonima koji su tad bili zatvoreni  i do septembra-oktobra nismo prodali ni kilograma. Što se tiče te robe koja je ostala, oko 30 tona, to smo morali baciti", kazao nam je Nikola Stajić, proizvođač.

Tako su ulaganja u ovu skupu i zahtjevnu proizvodnju ostala bez pokrića a proizvođači koji od tog posla žive, praznih džepova. Odlučili su zaokružiti proces i pokušati osigurati plasman, te kroz aplikaciju na evropska grant sredstva kroz projekat "EUFORAGRI", dodatno unaprijede posao.

"Polako iz godine u godinu povežavamo našu proizvodnju, povećavamo prodaju,već se polako uhodavamo u tehnologiju proizvodnje, mislim da smo je dobro savladali, još imamo nekih manjih problema - treba da uvedemo standard, da svaka glavica bude ista i to trebamo ove godine da finaliziramo", priča Nikola Stajić, proizvođač.

Zato spas vide u preradi. Kroz program FarmaII razvoja tržišne privrede u BiH, Mladen Lazić najveći proizvođač povrća u Semberiji, pokrenuo je i proces prerade, kako bi osigurao plasman i opstanak proizvodnje.

"Ja kao gazdinstvo okrećem se prerađivačkoj industriji."Proizvedeno-predato, ići ćemo na tu varijantu, pa čekati neko bolje vrijeme kad se može tako upakovano plasirati domaćem tržištu, napravit neku rentabilnu cijenu prihvatljivu za domaće stanovništvo i izbaciti sve uvoznike iz BiH jer to je cilj kampanje "kupujmo domaće" i podrška domaćoj proizvodnji", smatra Mladen Lazić, proizvođač.

U saradnji sa kooperantima sa područja cijele BiH, vjeruje, obezbijediće dovoljne količine sirovine za preradu, a već sada ima i plan za izvoz na evropsko tržište.

"Kad krene jagoda to je tamo Čelić, Čapljina, Banjaluka kad krene šljiva i to je ovde Majevica, Ugljevik, kupina - zvornički okrug, krastavac isto ,kod nas ovde proizvodnja kupus ,paradajz, cvekla i sto se tiče te organizovane proizvodnje ljudi su jako zainteresovani", rekao nam je Mladen Lazić, proizvođač.

Time će i veliki broj drugih proizvođača dobiti šansu da svoj rod preda u ove pogone za preradu, te kroz siguran  plasman, zaradu i mogućnost nastavka proizvodnje, osigura i egzistenciju .

federalna.ba/Ivana Đurđević Bajić

uzgoj prerada bh farmeri