U Tuzli obilježen Dan rudara
Svečanom sjednicom i polaganjem cvijeća na spomenik Husinski rudar u Tuzli obilježen je 21. decembar, Dan rudara. U jednom od najvećih rudnika u Bosni i Hercegovini, rudniku Kreka ovaj dan dočekan je u dobroj atmosferi, budući da su proizveli 200.000 tona uglja više nego prošle godine. Iz Elektroprivrede Bosne i Hercegovine i resornog ministarstva ističu da su zadovoljni, budući da se trendom rasta proizvodnje u svim rudnicima stvaraju uvjeti za redovno izmirivanje obaveza rudnika, kontinuirano snabdijevanje tržišta i očuvanje stabilnog elektroenergetskog sektora. Ulaganja u rudnike bit će nastavljeno i u narednoj godini.
Iako je posao rudara hljeb sa sedam kora, a uslovi rada u rudnicima još nisu na zavidnom nivou, unutrašnja reorganizacija posla pokazala je u godini na izmaku pozitivne efekte kada su u pitanju rezultati i povećana produktivnost. Visina prosječne plate u rudnicima danas je 1.800 KM, a prosječna visina ukupnih primanja je 2.000. Alen Redžić već dvadeset godina je rudar u jamskoj eksploataciji u Rudniku Mramor.
“Što se tiče Kreke, bila je u teškoj situaciji, ali što se tiče proizvodnje, sad kako se ona povećava tako idu i obećanja i ulaganja. Kad imamo bolju proizvodnju i oni će ulagati. Nijedan rudnik ne može opstati ako nema proizvodnje”, priča on.
“Spram broja otkopnih jedinica, proizvodnja Rudnika Mramor kreće se između 10 i 12 hiljada tona mjesečno i nije se podbacilo nijedan mjesec”, ističe Senad Sejdić, predsjednik Sindikalne organizacije Rudnika uglja Kreka Tuzla.
Uzimajući u obzir problematiku s kojom su se rudnici susretali ranije, godina koja je na izmaku je u više segmenata mirnija. U prilog tome ide i podatak da je stanje u svih sedam rudnika koji posluju u sastavu koncerna stabilno.
“Dobra stvar je što se ne odustaje od nabavke pomoćne opreme za površinske kopove u Kreki i Rudniku mrkog uglja Kakanj. To će biti jako bitan segment za kompletnu oblast rudarstva u Federaciji BiH”, naglasio je Sinan Husić, predsjednik Sindikata radnika rudnika FBiH.
Rudnici su nosioci energetskog sektora u Bosni i Hercegovini, zbog čega je svaki korak naprijed, koliki god on bio, izuzetno važan. U godini koja je na izmaku zabilježena je povećana proizvodnja bez ulaganja u opremu, no u narednoj godini su planirani veći iskoraci kroz ulaganja u rudnike Kreka i Kakanj.
“Prva početna planirana sredstva su u iznosu 15 do 20 miliona maraka. Kompletan proces dokapitalizacije preko 90 miliona maraka, koji planiramo uraditi u narednih četiri do pet godina”, poručio je Sanel Buljubašić, generalni direktor Elektroprivrede BiH.
“Postavili smo sebi jasne ciljeve da s unutrašnjim kapacitetima koje imamo uz bolju koordinaciju napravimo bolje rezultate. Drago nam je da je došlo do velikih pomaka kada je u pitanju proizvodnja uglja u svim rudnicima, izuzev Rudnika Zenica”, kaže Vedran Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH (SDP).
Rudnik mrkog uglja Zenica će zbog nagomilanih dugovanja i gubitaka koji su na godišnjem nivou bili oko 20 miliona maraka biti zatvoren, uz ispunjavanje svih obaveza prema radnicima. Oprema iz ovog rudnika, uključujući i široko mehanizovano čelo bit će trasnportovano i stavljena na raspolaganje Rudniku Kreka.
federalna.ba