videoprilog Mirele Čanović (Federacija danas)

Prekogranični projekt upravljanja kabastim otpadom

„Uspostavljanje sistema za održivo upravljanje kabastim otpadom na teritoriji gradova Tuzla i Užice“, naziv projekta koji finansira EU, kroz Program prekogranične suradnje Srbija i Bosna i Hercegovina 2014-2020. Uz pomoć gradskih komunalnih preduzeća implementira ga Centar za ekologiju i energiju Tuzla. To je već treći zajednički projekt Tuzle i Užica usmjeren ka zaštiti životne sredine.

Projekt je vrijedan oko 570.000 eura i trajat će 18 mjeseci. A, osim niza radionica i izgradnje sistema upravljanja kabastim otpadom, obuhvata i nabavku neophodne opreme i mašina.

„Grad Užice, grad Tuzla će dobiti po jedan šreder, jedan grajfer i čini mi se 56 kontejnera. Znači riješit ćemo gorući problem, a to je kabasti otpad koji ćemo kasnije moći da sparimo u cementari. Ono što je još važno, moći ćemo da šut sameljemo, koji ćemo kasnije moći da koristimo za pravljenje naših puteva“, kazao je Dragoljub Stojadinović, zamjenik gradonačelnice Užica.

„ Mi smo zbog tog problema uveli akciju prikupljanja kabastog otpada dva puta godišnje i ta akcija ide jako dobro, međutim obzirom da taj otpad zauzima puno prostora, ova mašina, odnosno ovaj projekat će nam pomoći da se što više tog krupnog kabastog otpada usitni, eventualno pripremi za neku novu aktivnost, šta bude tržište tražilo“, rekao je Admir Bećirović, direktor JKP Komunalac Tuzla.

„Očekujemo da će se u ova dva grada riješiti problem upravljanja kabastim otpadom, da će se olakšati i odlaganje otpada i i za građane i za javna komunalna preduzeća , da će nestati divljih deponija, i da ćemo imati napokon održivi sistem upravljanja kabastim otpadom“, kazala je Džemila Agić, direktorica Centra za ekologiju i energiju Tuzla.

A, generalno odlaganja otpada problem je koji ne opterećuje samo Tuzlu nego i čitav TK, naročito nakon što je 2012. godine propao projekt gradnje Regionalne deponije.

„Ovakvi projekti su jedna od vodilja kako da se to rješava iz prostog razloga što prvo moramo ukrupniti deponije na koje ćemo odlagati, znači sada odlažemo na desetak deponija, što u kantonu, što u RS-u, i to se uglavnom odlaže na nesanitarne deponije, mi zaista trebamo tu praksu da promijenimo“, smatra Zvjezdan Karadžin, ministar prostornog uređenja i zaštite okolice TK.

Potencijalno konačno rješenje, dodaje ministar Karadžin, mogla bi biti međuopćinska deponija Ekosep, čija je gradnja već počela, a koja bi u perspektivi trebala imati regionalni značaj.

federalna.ba

Tuzla-Užice projekat
Kakanj zagadjenje projekat
0 02.04.2024 09:47
Ministarstvo civilnih poslova BiH projekat zdrave zajednice
0 27.03.2024 10:49
BNP Zenica projekat Feminističko čitanje klasika
0 21.02.2024 08:08
Srebrenica projekat Nacrt kalendara sjećanja
0 28.11.2023 10:45
Kanton 10 ZHK projekti projekt projekat
0 12.10.2023 18:29