Prekidi zdravstvene njege uzrokovali veću smrtnost među djecom
(Izvor: Ilustracija)

Prekidi zdravstvene njege uzrokovali veću smrtnost među djecom

Prekidi u pružanju zdravstvene njege uzrokovani pandemijom virusa korona doveli su do smrti oko 239.000 majki i djece u Južnoj Aziji, navodi se izvještaju UN.

Izvještaj pod nazivom "Direktni i indirektni efekti pandemije kovida 19 i odgovor u Južnoj Aziji" proučava efekat strategija vlasti na sistem zdravstvene zaštite, socijalne usluge, uključujući školu i ekonomiju.

U izvještaju, koji se odnosi na Afganistan, Nepal, Bangladeš, Indija, Pakistan i Šri Lanka, navodi se da su žene, djeca i adolescenti najteže pogođeni prekidima u pružanju zdravstvene zaštite.

Pretpostavlja se da je zbog obustave ključnih usluga, od dostave hrane do imunizacije, registrovano 228.000 dodatnih smrti djece mlađe od pet godina.

Pun uticaj pandemije i uvedenih blokada tek počinje da biva jasniji jer države počinju da sabiraju podatke o sistemu javne zaštite i obrazovanja.

Prekidi u radu sistema zdravstvene zaštite uticali su i na osobe koje imaju druga oboljenja. U izvještaju se predviđa smrt još skoro 6.000 adolescenata širom regiona jer nisu liječeni od tuberkuloze, malarije, tifusne groznice i HIV-a.

U Južnoj Aziji je registrovano skoro 13 miliona zaraženih virusom korona i više od 186.000 umrlih, podsjeća BBC. Brojne zemlje, uključujući i države Južne Azije, na pandemiju su odgovorili strogim blokadama. 

federalna.ba/Srna

djeca smrtnost