Prilog Dubravke Piplica

Predstavnički dom Parlamenta FBiH traži od Poreske uprave Federacije da odblokira račun BHRT-a

Predstavnički dom Parlamenta Federacije prihvatio je Prijedlog zakona koji najavljuje da Federacija prvi put preuzima na sebe isplatu mjesečnog dječijeg dodatka od po 103 maraka za  oko 90.000 djece godišnje. Žustra rasprava vođena je i o finansijskoj konsolidaciji zdravstvenih ustanova. Zastupnici su usvojili Rezoluciju o javnom interesu funkcioniranja Javnog radio-televizijskog servisa Bosne i Hercegovine. Rezolucijom se nalaže Poreskoj upravi Federacije BiH, kroz smjernice za rad i postupanje, a u vezi s pitanjem ove rezolucije, da se omogući nesmetan rad i pristup transakcijskim računima Radioteleviziji Bosne i Hercegovine. Dodaje se da je to od javnog interesa za građane Bosne i Hercegovine, sve do konačnog okončanja spora s Radiotelevizijom Republike Srpske koja prikuplja taksu u Republici Srpskoj i u Brčko distriktu BiH i od 2017. godine taksu ne uplaćuje BHRT-u u skladu s zakonom, te sve dok Vijeće ministara Bosne i Hercegovine ne osigura dosljednu primjenu Zakona o Javnom radiotelevizijskom servisu BHRT. Predlagači su Sanela Prašović Gadžo i Irfan Čengić.

Zastupnici su većinom glasova prihvatili Prijedlog zakona koji najavljuje da Federacija prvi put preuzima na sebe isplatu dječijeg dodatka  po 103 marke  za  oko 90 hiljada djece godišnje, svakog mjeseca dok ne napune 18 godina. 

Prijedlog zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom u Federaciji BiH obuhvata  djecu iz porodica čiji prihodi po članu domaćinstva ne prelaze 40 posto najniže plaće. Ovim zakonom je najavljena i podrška u iznosu oko 298 maraka mjesečno nezaposlenim porodiljama u Federaciji, godinu dana nakon poroda. Da bi zakon stupio na snagu, treba da ga prihvati većinom glasova i Dom naroda. 

Prije ove tačke dnevnog reda, na sjednici je okončana zastupnička rasprava o zakonu kojim je najavljena finansijska konsolidacija i restrukturiranje javnih zdravstvenih ustanova u Federacije BiH. Iz opozicionih stranaka navode da u principu nisu protiv zakona ove vrste, ali jesu protiv nagrađivanja menadžmenta u zdravstvenim ustanovama čije je loše poslovanje dovelo do dugova.

Sanela Prašović Gadžo ističe da je predloženim zakonom, za Opću bolnicu u Sarajevu namijenjeno dva miliona maraka i da će njen zastupnički klub zatražiti amandmanom pet miliona za tu ustanovu imajući na umu i njenu ulogu u zbrinjavanju bolesnika tokom pandemije COVID-a 19. Irfan Čengić  kazao  je da nije samo Opća bolnica u Sarajevu “zakinuta” predloženim zakonom, već i kantonalna bolnica u Zenici. Zastupnik Hamdija Abdić, smatra da je zakon prihvatljiv jer će, primjera radi, mnogo značiti u finansijskoj konsolidaciji Kantonalne bolnice u Bihaću.O ovom  aktu će se naknadno  izjasniti. Njegova suština je izdvajanje 225 miliona maraka iz Federalnog budžeta u naredne tri godine univerzitetsko-kliničkim centrima te kantonalnim i općim bolnicama. Cilj je postizanje likvidnosti i solventnosti, jačanje kvalitete i učinkovitosti u pružanju zdravstvenih usluga te modernizacija univerzitetsko-kliničkih centara, kantonalnih i općih bolnica. Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH Mirsad Zaimović najavio je da će u srijedu, 6. aprila, biti održana vanredna sjednica na kojoj će se razmatrati set boračkih zakona.