Predstavnički dom Parlamenta BiH o nabavci vakcina i smjeni Grubeše
U toku je sjednica Predstavničkog doma državnog parlamenta. Na dnevnom redu, između ostalog, vakcine. Poslanici će se izjašnjavati o zahtjevu poslanika Kluba SDA o dopunama Zakona o javnim nabavkama, te Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima, i to oba po hitnom postupku. Razmatraće i informaciju Agencije za javne nabavke i Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH o uslovima i preprekama za nabavku vakcina.
Inače, na zahtjev grupe poslanika za tri dana će biti održana i hitna sjednica Predstavničkog doma o ovoj temi.
Predrag Kojović je kazao da je uoči sjednice, na sjednici proširenog kolegija Predstavničkog doma rukovodstvu doma postavio pitanje da li će usvajanjem izmjena ova dva Zakona koje je predložio Klub SDA riješiti sve prepreke da država BiH napokon počne pregovarati o nabavci vakcina.
"Članovi vladajuće kolacije su se raspravljali o tome, da ja zaključujem da i ako usvojimo te izmjene to ništa ne znači. Interpretacije jednih su da država nema nikakvo pravo već samo entiteti, i da bi to samo značilo davanje dozvole entitetima i kantonima da idu u nabavku", rekao je Kojović.
Dragan Mektić opet je napustio sjednicu uz staro obrazloženje da na dnevnom redu nema bitnih tema za građane, te da je sjednica sazvana tek reda radi. Na prijedloge Kluba SDA koje se tiču nabavke vakcina odgovorio je da je nezahvalno da raspravljaju o tome kada nije na uvid dobio navedene Zakone. Njegova inicijativa za prekid sjednice nije uspjela.
Inače, u toku je rasprava o smjeni ministra pravde BiH Josipa Grubeše koju je pokrenula Privremena istražna komisija Parlamenta BiH, a kasnije potpisalo još 16 opozicionih poslanika.
Poslanici koji su i članovi ove Komisije uputili su kritike na neodazivanje ministra Grubeše na sjednice ove Komsije, ali i generalno loše rezultate u ministarskom radu.
"Ministar Grubeša se nije proslavio na poziciji rukovodioca u Ministarstvu na čijem je čelu", kazala je Mirjana Marinković Lepić.
Aida Baručija Grubeši je pripisala kašnjenje otvaranja i realizacije državnog zatvora. To kašnjenje državu je koštalo 3,7 miliona evra. I to nisu svi troškovi, navela je Baručija.
Adil Osmanović je u ime Kluba SDA je kazao da smo u posljednja tri i četiri mjeseca imali nekoliko inicijativa za smjenom Savjeta ministara BiH. "Klub SDA ne biježi od toga da uputi kritike Savjetu ministara kako bismo ih natjerali da bolje rade. Nerad Savjeta ministara utiče i na blokadu i nerad ovog Doma. Ranije smo ih upozorili da smo im do polovine ove godine dali rok da ćemo mi pokrenuti njihovu smjenu ako se ne uozbilje", kazao je Osmanović i dodao da poznaje ministra Grubešu i da ga zna kao odgovornog ministra i čovjeka i da ga čudi da se danas nije pojavio na ovoj sjednici.
"Želimo da vodimo politiku hladne glave, da ne destabilizujemo dodatno ovaj Savjet ministara BiH", rekao je Osmanović zaključujući da bi postigli kontraefekt.
Nikola Lovrinović kazao je da HDZ BiH neće glasati za smjenu ministra Grubeše, te zatražio da se prekine rasprava o ovoj temi, a da se Grubeša izjasni na kritike koje su mu upućene. I Sanja Vulić je rekla da SNSD nije za smjenu ministra.
U raspravu se uključila i predsjedavajuća Predstavničkog doma Borjana Krišto. "Koliko ja vidim, vi stavove za smjenom Grubeše temeljite na zaključcima Privremene istražne komisije, a ne na osnovu Izvještaja o radu Savjeta ministara BiH. Privremena istražna komisija Parlamenta BiH, podsjetiću, nije formirana u skladu sa poslovnikom. Čini je grupa poslanika koji se nazivaju Komisijom", rekla je Krišto.
Dodala je da smjenu traže isključivo zbog neodazivanja na sjednice Komisije, a šta bi ministar pravde radio na sjednicama Komisije o stanju u pravosuđu, to nije u skladu s njegovim nadležnostima, zaključila je Krišto.
federalna.ba/Dejana Šešlija