Predstavljen program MESS-a All Inclusive-Scenske umjetnosti za raznolikost i socijalnu inkluziju

Predstavljen program MESS-a All Inclusive-Scenske umjetnosti za raznolikost i socijalnu inkluziju

U okviru 64. Internacionalnog teatarskog festivala MESS, EUNIC klaster BiH u saradnji sa Sarajevskim ratnim teatrom SARTR organizovat će od 9. do 13. oktobra specijalni program pod nazivom "All Inclusive". O ovom programu bilo je riječi na današnjem trećem MESSpressu.

Kao je rečeno, ovo je program koji okuplja osobe iz marginaliziranih zajednica, integriše ih u umjetnički proces stvaranja i omogućava platformu za njihove priče.

Specijalni program "All Inclusive" kroz četiri predstave iz Njemačke, Francuske, Rumunije i Bosne i Hercegovine pripovijeda svakodnevne i životne priče Roma, imigranata i osoba s invaliditetom.

Nakon predstava iz te četiri zemlje, publika će imati priliku da u panel diskusijama razgovara s pozorišnim stvaraocima, predstavnicima marginaliziranih zajednica i stručnjacima.

Predstava "Nevidljiva igra" (Njemačka) u režiji Davida Stöhra biće odigrana večeras na sceni SARTR-a. Stöhrn se u ovoj predstavi bavi pitanjima ksenofobije i predrasudama.

"Nevidljiiva igra" govori o nezakonitim vraćanjima migranata koja se dešavaju u pograničnim regijama Evrope. Radnja drame se temelji na stvarnim i dokumentovanim, još neobjavljenim, ali i već objavljenim slučajevima. U saradnji sa istraživačkim novinarima, stvorena je teatarska priča.

Priča se temelji na slučaju koji se desio kad su dva studenta iz Nigerije doputovala u Hrvatsku na stolnoteniski turnir. Nekoliko dana kasnije pronađeni su u jednom izbjegličkom kampu u Bosni i Hercegovini. Šta se dogodilo? U Evropi su ih otele policijske snage. Nedugo nakon toga, sazvan je hitan sastanak u Ministarstvu unutrašnjih poslova kako bi se zataškala greška.

Realizacija predstave "Nevidljiva igra" i panel diskusija organizuju se u saradnji s Programom evropske migracione politike Fondacije Heinrich Böll (Solun, Grčka) i finansirani sredstvima Ministarstva vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke.

Predstava koja dolazi iz Francuske "Petite fille"/"Mala djevojčica" u režiji Solenne Roche i Jeffa Zimmera, biće izvedena 10. oktobra u prostorijama Europe House.

Riječ je o predstavi koja oživljava životne priče djece, mladih i odraslih sa invaliditetom, njihovih porodica i njegovatelja, kroz dijalog glasova koji govore o patnji, svakodnevnoj borbi, ali i o njihovim malim i velikim pobjedama.

Autorica predstave Françoise Guillaumond kazala je između ostalog da je predstava urađena tako da bude dostupna svima, pa i onima koji imaju probleme sa sluhom ili vidom.

- Osobe koje imaju problem sa sluhom prate predstavu uz pomoć znakovnog jezika. Predstave su dvojezične na francuskom i na znakovnom jeziku. Kad je riječ o slijepim ili slabovidnim osobama, omogućeno im je da imaju audio opis predstava. Njima se opisuje sam dekor, objašnjava se na jedan taktilan način. Također ih se upoznaje sa glumcima kako bi im mogli prepoznati glasove - kazala je Guillaumond.

Ona je također istakla da kad se govori o znakovnom jeziku, da se predstava igra na francuskom znakovnom jeziku.

Predstava "Najbolje dijete na svijetu" Narodnog pozorišta Bukurešt u režiji Aline Serban biće izvedena 11. oktobra na sceni Kamernog teatra 55. Ovo je prva pozorišna predstava jedne rediteljice romskog porijekla koja je uvrštena u stalni repertoar Narodnog pozorišta u Bukureštu. Predstava Aline Serban je autobiografski komad. Priča je to mlade Romkinje koja je rano otkrila šta znači biti druge rase, boje kože i pripadati drugačijoj sredini, ali koja uspijeva naći svoj životni put i komplekse preobraziti u odlučnost. "Najbolje dijete na svijetu" kazuje nam o snazi da se postigne nemoguće.

Predstava "Up and Down" u režiji Ermina Brave biće odigrana na sceni SARTR-a 13. oktobra. "Up and Down" je dokumentarna predstava nastala kao rezultat višemjesečnog rada s mladim izvođačicama i izvođačima s Down sindromom.

Bravo kaže da je imao i lične i umjetničke razloge da radi ovu predstavu.

- Lične jer imam u familiji osobu sa Down sindromom, a umjetnička jer sam gledao njihove predstave, dječije. Govorim o glumcima koji su izloženi u pozorištu od malih nogu i to se  vidi. Vidi se koliko je pozorište uticalo na njihov razvoj - kazao je Bravo, istakavši da su to mladi ljudi koji su upisali fakultete, uklopili u društvo, imaju posao.

On je istaknuo da je radeći na predstavi imao posebno iskustvo u svom životu i karijeri.

- Toliko ljubavi, toliko dobrote, čistoće, bez društvenih filtera. Nauče te kako se može živjeti i možda kako treba živjeti - kazao je Bravo.

"All Inclusive - Scenske umjetnosti za raznolikost i socijalnu inkluziju" je projekat EUNIC klastera Bosna i Hercegovina, koji implementiraju Goethe-Institut, Institut Français, Austrijski kulturni forum Sarajevo, Rumunska ambasada i Delegacija EU u Bosni i Hercegovini, u saradnji sa Sarajevskim ratnim teatrom SARTR i Internacionalnim teatarskim festivalom MESS, a finansijski podržava EUNIC program European Spaces of Cultures 2024/2025.

federalna.ba/Fena

MESS-All Inclusive