Predstavljen godišnji izvještaj Ministarstva kulture i sporta Federacije BiH
Nakon 14 godina, Ministarstvo kulture i sporta Federacije BiH ima izrađenu strategiju za mlade. Predstavljajući godišnji izvještaj, ministrica Sanja Vlaisavljević istakla je formiranje Fondacije za sport, s ciljem stipendiranja mladih sportista, ali i niz drugih aktivnosti vrijednih hvale.
Ministrica Vlaisavljević istakla je važnost implementiranih projekata u 2023. godini. Između ostalog, pokrenut je Zbornik Naše starine. Ministarstvo je postalo samostalni nositelj aktivnosti Dana evropskog naslijeđa. Posebno su, navodi ministrica, ponosni na transparentnost u radu ministarstva.
“Javnost i transparentnost našeg djelovanja je ono što smo pokrenuli od prošle godine, a to znači da na našoj mrežnoj stranici možete pronaći svaki pa i najsitniji podatak koji vas zanima o radu Ministarstva. Ono na što smo ponajviše ponosni jesu mnogobrojni pravilnici koje smo usvojili, postavili - čini mi se da ih je oko 40. Nekih od njih nije ni bilo, što je iznimno značajno za rad jedne institucije koja je dužna polagati račune očima javnosti”, kazala je ministrica Vlaisavljević.
Iz oblasti kulture istakli su unaprijeđenu saradnju sa UNESCO-om, ali i projekat Mobilnost umjetnika, čiji je cilj podrška lokalnim umjetnicima kroz finansijska izdvajanja.
“Mi ove godine očekujemo da ćemo još više pomoći pojedincima, mladim neafirmiranim umjetnicima da sudjeluju u važnim međunarodnim projektima, ali i na taj način pomognemo njihov umjetnički razvoj”, kazala je Mirela Milićević-Šečić, pomoćnica ministrice za kulturu i sport.
Ipak, u nadležnosti Ministarstva pojedine oblasti nisu u najpovoljnijoj situaciji. To govori i primjer finansiranja sporta. Naime, ministrica Vlaisavljević je prošle godine jednokratnom pomoći izdvojila sredstva za 111 klubova u Federaciji. Problem finansiranja je tada trenutno riješen, no potrebna su sistemska rješenja - kao što je novi zakon o sportu.
“Vlada Federacije je imenovala privremeni upravni odbor Fondacije za sport sa ciljem registracije, prije svega fondacije za sport, koja će imati za cilj finansiranje naših vrhunskih sportista, djece od 12 do 18 godina. Zašto od 12 do 18 godina - zato što djeca u tom periodu nisu u BiH adekvatno praćena u finansijskom smislu”, kazao je Adnan Džindo, pomoćnik ministrice za kulturu i sport
Sport u BiH sigurno zaslužuje više pažnje, ali i podrške nadležne vlasti, posebno ako se osvrnemo na brojne probleme sa kojima se suočavaju najbolji ambasadori naše zemlje u svijetu. Primjera radi, Lana Pudar, najuspješnija bh. plivačica, i grad Mostar godinama čekaju bazen. Naravno, nisu plivanje i sport izdvojeni primjeri, brojni sektori pod okriljem Ministarstva kulture i sporta u Federaciji BiH čekaju na projekte podrške, uglavnom finansijske. Uzimajući u obzir rad Ministarstva, odnosno njegovu nedavnu negativnu ocjenu kod revizora - nema mnogo razloga za optimizam.
federalna.ba