Predstavljanjem godišnjaka i rječnika zavičajnog govora započelo obilježavanje Dana grada Ljubuškog
(Izvor: Fena)

Predstavljanjem godišnjaka i rječnika zavičajnog govora započelo obilježavanje Dana grada Ljubuškog

Obilježavanje Dana grada Ljubuškog počelo je u srijedu predstavljanjem četvrtog godišnjaka "Bilig" za 2023. godinu kojega objavljuje udruga "Hercegovačka kulturna baština – Bilig" te predstavljanjem knjige "Jezično blago ljubuškog kraja – rječnik zavičajnog govora", autora dr. Ante Čuvala.

Navedena djela predstavili su dr. sc. Domagoj Vidović i mag. povijesti i informatologije Zvonimir Herceg, priopćeno je u četvrtak iz grada Ljubuškog.

Zvonimir Herceg u predstavljanju godišnjaka "Biling" naglasio je važnost kulturno-povijesne baštine kao izvorišta identiteta koji oblikuje čovjeka te istaknuo da nasljeđe prošlosti i danas ima značenje usprkos globalizaciji koja tradicionalne identitete nastoji izbrisati.

Predstavljač je još naveo da udruga "Hercegovačka kulturna baština – Bilig" prepoznaje važnu ulogu kulturno-povijesnoga nasljeđa te da ga nastoji očuvati, promicati i popularizirati u svome radu koji je okrunjen periodičnim objavljivanjem časopisa „Bilig“ kao temeljnom publikacijom udruge.

Domagoj Vidović je iznio kratak presjek jezičnih spomenika hrvatskoga jezika i osoba iz ljubuškoga kraja važnih ne samo za mjesnu, nego i opću hrvatsku povijest. Istaknuo je pritom važnost Humačke ploče i Sarajevske deklaracije o hrvatskome jeziku iz 1971. čijim je potpisnikom Veselko Koroman.

Spomenuo je i važne jezikoslovce gramatičare od Lovre Šitovića, autora hrvatsko-latinske gramatike (1713.), do Luke Vukojevića, jednoga od autora najopsežnijega suvremenog hrvatskog jezičnog priručnika Hrvatskoga jezičnog savjetnika (1999.).

Na kraju je istaknuo važnost povezujuće uloge časopisa "Bilig" na prostornoj (cijela Hercegovina, Rama, dijelovi jugozapadne Bosne i Neretvanska krajina) i generacijskoj razini (autori pripadaju svim naraštajima, od najmlađih do najstarijih).

U osvrtu je na knjigu Ante Čuvala, usporedivši "Jezično blago ljubuškog kraja" s "Ričnikom zapadnoercegovačkoga govora" Ante Kraljevića, istaknuo kako su i razmjerno bliski prostori na hrvatskome jezičnom prostoru najčešće vrlo raznoliki.

Na kraju izlaganja pozvao je sve nazočne da ohrabre i pomognu Anti Čuvalu u dopunjavanju rječnika te da se i sami odvaže na pisanje sličnih djela.

Ovim predstavljanjem počelo je obilježavanje Dana grada Ljubuškog, a bit će završeno u ponedjeljak, 20. veljače, u 11 sati svečanom sjednicom Gradskog vijeća grada Ljubuškog.

federalna.ba/Fena

Dan grada Ljubuškog