Predsjednik Južne Koreje tvrdi da nije naredio vojsci da spriječi poslanike da odbace njegov dekret
(Izvor: Ilustracija/KTVN)

Predsjednik Južne Koreje tvrdi da nije naredio vojsci da spriječi poslanike da odbace njegov dekret

Smjenjeni predsjednik Južne Koreje Yun Suk-yul negirao je da je naredio vojsci da izvuče poslanike iz Narodne skupštine kako bi ih spriječio da glasaju za odbacivanje njegovog dekreta o vanrednom stanju prošlog mjeseca.

Yun Suk-yul se danas prvi put pojavio pred Ustavnim sudom, koji će odlučiti o njegovoj sudbini. Njegovo prisustvo na sudu je prvo javno pojavljivanje otkako je postao prvi predsjednik Južne Koreje koji je pritvoren zbog kratkotrajnog proglašenja vanrednog stanja koje je tu zemlju gurnulo u politička previranja.

Nakon naglog uvođenja vanrednog stanja 3. decembra, Yun je poslao vojne trupe da opkole Skupštinu, ali je dovoljan broj poslanika uspio da uđe i da jednoglasno odbaci njegovu uredbu, što je primoralo Yunov kabinet da ukine mjeru rano sljedećeg jutra.

On je od tada tvrdio da njegova akcija nije imala za cilj da blokira Skupštinu, već je umjesto toga bila upozorenje glavnoj liberalnoj opozicionoj Demokratskoj stranci, koja je iskoristila svoju većinu u parlamentu da opstruira Yunovu politiku.

Komandanti vojnih jedinica poslani u skupštinu o svemu govore drukčije.

Kwak Jong-keun, komandant jedinice specijalnih snaga, rekao je na skupštinskom saslušanju da ga je Yun direktno pozvao i zatražio da njegove trupe "brzo izvuku poslanike koji su unutra". Kwak je rekao da nije izvršio naređenje.

Na pitanje vršioca dužnosti predsjednika Ustavnog suda da li je naredio komandantima da izvuku poslanike, Yun je odgovorio da on to nije učinio.

Yun  je rekao da su se poslanici mogli okupiti negdje kasnije kako bi poništili dekret. On je također tvrdio da bi došlo do reakcije javnosti da je pokušao fizički da spriječi glasanje u Skupštini.

Upitan o izvještajima da je poslao dopis o uspostavljanju vanrednog zakonodavnog tijela jednom visokom zvaničniku prije uvođenja vanrednog stanja, Yun je rekao da to nije učinio.

Odgovor na pitanje da li je Yun planirao da pokrene takvo tijelo pomogao bi da se objasne njegove prave namjere s vanrednim stanjem.

Skupština je opozvala Yuna 14. decembra, suspendujući njegova predsjednička ovlašćenja. Ustavni sud ima rok do juna da odluči da li da ga formalno razriješi dužnosti predsjednika ili da ga vrati na funkciju. Posmatrači kažu da se sudska presuda očekuje ranije.

Organi za provođenje zakona istražuju da li su Yun i drugi počinili pobunu, zloupotrebu položaja i druge zločine u vezi sa dekretom o vanrednom stanju. Po zakonu, vođa pobune može da se suoči sa doživotnim zatvorom, ili čak smrtnom kaznom.

Yun je ranije ignorisao nekoliko zahtijeva da se pojavi na saslušanju i ostao je zatvoren u svojoj predsjedničkoj rezidenciji u Seulu, iako su njegov ministar odbrane, šef policije i nekoliko visokih vojnih komandanata već bili uhapšeni zbog svoje uloge u provođenju vanrednog stanja.

federalna.ba/Beta

Južna Koreja Yun Suk-yul Ustavni sud