Prilog: Amra Ličina

Predložena minimalna plata – 596 KM

Minimalna plata u Federaciji BiH trenutno je oko 550 KM, a potrošačka korpa četveročlane porodice oko tri hiljade maraka. Sindikati skoro dvije godine insistiraju na povećanju minimalne plate od hiljadu maraka. Međutim, članovi Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije, nakon sjednice održane u srijedu, kazali su da je prijedlog Vlade Federacije da najniža plata od 1. januara 2023. godine bude 596 KM.

 

Savez samostalnih sindikata BiH prije skoro dvije godine uputio je nadležnima inicijativu za povećanje minimalne plate od hiljadu KM. Ona je tada bila oko 400 KM. Donošenje Zakona o minimalnoj plati u Federaciji BiH osnovni je cilj borbe sindikalista, a nacrt tog Zakona usvojen je u Federalnom parlamentu u oktobru ove godine. Fahrudin Šahović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Tuzlanskog kantona:
Očekujemo da se u što kraćem roku donese jedan takav Zakon. Ta minimalna plata bi po ovome, kako je prošlo na Parlamentu, bila 993 marke, najniža plata. Nama je u prvom redu cilj da se donese takav Zakon, iako smo svjesni da hiljadu KM nije dovoljno, nije dostatno.”

U Nacrtu zakona o minimalnoj plati, u članu 4, definisan je obračun minimalne plate na način da je osnovica za utvrđivanje minimalne plate prosječna bruto plata u Federaciji za decembar 2020. godine, prema zvaničnom podatku Federalnog zavoda za statistiku, u iznosu 1.532 KM bruto (993 KM neto). Nadalje, u članu 5. Nacrta zakona je definisano da u 2023. godini minimalna bruto plata ne bi mogla biti manja od 90 posto iznosa od spomenute osnovice za utvrđivanje, odnosno 90 posto od 1.532 KM, što bi u neto iznosu bilo oko 1.000 KM. Međutim, predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH Adnan Smailbegović je rekao da je prijedlog Fedralne vlade za najnižu platu od 1. januara 596 KM:
"U vezi usklađivanja iznosa najniže plate za iduću godinu postoje neznatna neslaganja što ne bi trebalo predstavljati problem. Vlada Federacije BiH je izašla sa prijedlogom da to bude 596 KM, a Sindikat je izračunao nešto više, čini mi se 604 KM, tako da to nije nešto što bi trebalo praviti problem bar kada se tiče Uredbe."

U ime delegacije Sindikata u Ekonomsko-socijalnom vijeću FBiH Mevludin Bektić je rekao da, u vezi s usklađivanjem najniže plate u iznosu od 596 KM, nisu dali svoje pozitivno mišljenje, jer nisu bili suglasni s Uredbom kad je donesena, pa nisu mogli prihvatiti ni ovo usklađivanje:
„Mi u Sindikatu nismo prihvatili usklađivanje najmanje plaće i nismo dali svoje pozitivno mišljenje, jer nismo bili saglasni ni sa Uredbom ni načinom na koji je donesena . Samim tim, nismo mogli prihvatiti ni jučerašnje usklađivanje koje praktično znači 53 KM koje nisu dostatna sredstva ako se pogleda inflacija koja je sveprisutna i koja je dosezala do 19 posto.“

Samir Kurtović, predsjednik Sindikata državnih službenika i namještenika Federacije BiH, rekao je da nikako nisu zadovoljni  usklađivanjem minimalne plate u skladu s Uredbom:

Mi nismo kao Sindikat zadovoljni, mi smo tražili 70 posto od prosjeka Federacije, da ta plata bude minimalna. To je neto plata, bez toplog obroka i prijevoza. Trebalo se desiti to usklađivanje i desilo se to što se desilo, da će ta plata minimalna od januara biti negdje oko 596 KM.“

 

Minimalna plata u ovoj godini iznosila je 543 KM, dok je iznos potrošačke korpe pet puta veći, odnosno 2.905 KM. Inflacija stalno raste. Pokušava se iznaći rješenje kako pomoći radnicima sa minimalnim platama. Jedno od rješenja je izmjena Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak. Opcija je i da poslodavci sebi na volju, uz minimalnu platu od 596 KM, na godišnjem nivou mogu radniku isplatiti povećanje plate do 400 KM, ali bez toplog obroka i karte. Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH:

„Mi smo pripremili neke dvije opcije. Jedna je brza izmjena Zakona po hitnoj proceduri, gdje bi se 400 KM oporezovalo 15% i druga varijanta, kroz izmjene Pravilnika, da se omogući slično kao sa 1.080 KM, ali u više rata.“

 

Ono na šta također podsjećaju iz Saveza samostalnih sindikata BiH  jeste da se satnica rada nije mijenjala od 2016. godine i iznosi 2 marke i 31 fening. Vlada je trebala reagovati i vršiti izmjene. Napominjemo, minimalnu platu u Federaciji BiH prima skoro 100 hiljada radnika. Stoga, da bi se standard građana poboljšao koliko-toliko, paralelno s povećanjem minimalne plate trebalo bi uslijediti i povećanje satnice, koja bi bila osnov za obračun ostalih primanja.

 

 

 

minimalna plaća minimalna plata Federalni radio
Vijesti u 17 Federalni radio
0 27.04.2024 18:20
Vijesti u 12 Federalni radio
0 27.04.2024 16:48
Federalni radio sport
0 27.04.2024 16:45
sport Federalni radio
0 26.04.2024 23:26
Vijesti u 22 Federalni radio
0 26.04.2024 22:16
sport Federalni radio
0 26.04.2024 16:44