Razgovarala: Lejla Hodžić

„Pravosuđe mora procesuirati ove očite slučajeve izljeva mržnje, fizičkog ugrožavanja čak pokušaja ubistva“, kaže za Federalni radio Nerin Dizdar

Sistem ne smije odobravati veličanje ratnih zločina i negiranje genocida, smatra Nerin Dizdar ministar Ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Komentirajući situaciju u kojoj su sve učestalije provokacije, napadi i prijetnje povratnicima, posebno preživjelima teških ratnih zločina i genocid u našoj zemlji, ministar kaže:

„Nažalost političke elite u manjem bosanskohercegovačkom entitetu svojim djelovanjem svojim političkim porukama, nažalost ohrabruju te izjave mržnje pa i fizičke napade prema povratnicima, ne da svjedočimo, njih je bilo i prije, al je ministarstvo uzelo sebi u zadatak da o tome više pričamo, i skretali smo pažnju na te napade. Radi se o činjenici da u tom dijelu BIH sve političke elite, nebitno od toga ko je na vlasti su jedinstvene u svom negiranju, umanjenu genocida, u tom negativnom odnosu prema povratnicima, i to je trajni problem koji se mora rješavati. Imali smo nedavno i hapšenje povratnika, imali smo situaciju 11. jula u Srebrenici zapravo jedan koncert koji predstavlja nacionalističko, mitmansko, šumsko ojnanje i širenje nekakvih mitskih poruka o svesrpskim teritorijama, i naravno kada to neki mladići čuju, koji nisu dovoljno sazreli i kojim su takvi ljudi politički uzori, a nažalost onda će se i ponašati onako kako im je rečeno da se njihovi politički ili drugi uzori ponašaju. A nažalost uz te uzore se promovišu i ratni zločinci. Niko mi ne može reći da momci i djevojke od 17 ili 18 godina sami razvijaju nekakvu ideju o veličanju ratnih zločinaca, nažalost radi se o sistemu. I na kraju taj sistem, kao što vidimo na slučaju Srbije, ohrabruje takvo ponašanje, čak daje stipendije onim koji veličaju ratne zločine“  ističe Dizdar.

Ove godine u više navrata bilježili smo reakcije zbog napada i prijetnji povratnicima. Dan ranije, nova upozorenja uputila je ambasada Sjedinjenih Američkih Država kao i Ured visokog predstavnika, da li je to dovoljno, jer sve se ponavlja već mjesecima. Šta možete učiniti u cilju zaštite povratnika?

Mi u ovoj državi imamo i pravosudne institucije, imamo i policijske strukture, koje imaju obavezu da zaštite građane Bosne i Hercegovine, da zaštite njihovo dostojanstvo i njihovu fizičku opstojnost. Nažalost ne vidimo da ima tu adekvatne reakcije. Uvijek to ponavljam, pravosuđe mora raditi svoj dio posla, mora procesuirati ove očite slučajeve izljeva mržnje, fizičkog ugrožavanja čak pokušaja ubistva, mi smo imali situaciju s momkom iz Bratunca – na kojeg je čovjek zamahnuo nožem i tako što je ispružio ruku spriječio je to...Tu se radi o ozbiljnim incidentima, vidimo da institucije, i to je primjetno u ovom dijelu BIH da institucije te događaje pokušavaju kvalificirati puno blaže nego što to jesu, kaže za Federalni radio ministar Nerin Dizdar i poziva ponovo pravosuđe da radi svoj dio posla.

Ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica Federacije BIH u prvih 100 dana rada realizovalo je gotovo 5.300 pojedinačnih mjera podrške povratnicima, raseljenim licima i izbjeglicama. Ukupna vrijednost aktivnosti je viša od 24 miliona maraka. Prioritet, kako je to odredila i Federalna vlada kao i ministarstvo, biće stvaranje uslova za život, medju kojim su infrastrukturni projekti, rješavanje stambenih pitanja, stvaranja ekonomskih pretpostavki za život povratnika kao i sva druga društveno bitna pitanja kako bi mogli živjeti i uživati svoja ljudska prava. 

Nerin Dizdar