Požarna sezona u Hercegovini izrazito teška, većina požara izazvana ljudskom rukom
Unatoč brojnim apelima da se posebno pripazi u ljetnom periodu prilikom paljenja vatre na otvorenom području, ljudska ruka je uzročnik većine ovih požara. Istražili smo postoji li ikakva zakonska regulativa koja bi smanjila broj požara tokom ljetne sezone, kao i što je to uopće piromanija te postoje li određene ustanove koje liječe oboljele od ovog poremećaja.
Požarna sezona izrazito teška, većina požara izazvana je upravo ljudskom rukom. Iz MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona ističu kako ove godine imaju jednog poznatog počinitelja požara na području Raške Gore i da je ta istraga u tijeku. Ističu se i neki zakonski koraci koji slijede ukoliko dođe do podmetanja požara, bilo to namjerno ili ne.
Član 317. Krivičnog zakona FBiH
Izazivanje šumskog požara:
„Tko izazove šumski požar zbog kojeg nastupi šteta velikih razmjera ili istovremeno izazove više šumskih požara kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina. Tko krivično djelo ovog člana učini iz nehata kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine. Tko izazove požar u zaštićenoj šumi, nacionalnom parku, voćnjaku ili drugoj šumi posebne namjene kaznit će se kaznom zatvora od dvije do dvanaest godina. Tko krivično djelo iz ovog člana učini iz nehata, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine“.
Da je piromanija teško psihološko stanje potvrđuje nam i psiholog Romić. Ističe kako piromana itekako ima, ali i da je dobar dio požara namjerno podmetnut. Navodi i kako nastaje želja za podmetanjem požara kod određenih pojedinaca.
„Nema tu nekog definiranog perioda kada nastaje, ali može se povezati sa različitim traumatskim iskustvima pogotovo u ranim fazama života, u ranom djetinjstvu. Relativno je mali broj ljudi koji se javlja radi piromanije i kojima biva određeno obavezno liječenje radi piromanije“, pojasnio je Marko Romić, psiholog.
Iz Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar ističu kako je ova sezona u vidu broja intervencija izrazito teška, padali su i neki rekordi. Kažu kako u prilog tomu idu i velike vrućine koje su zabilježene ovo ljeto. Apeli se upućuju iz godine u godinu, ali je očito da od toga nema mnogo koristi. Poručuju i da se sami zakoni moraju postrožiti kako bi se makar dio požara smanjio.
„Prošli mjesec, sedmi, mi smo oborili neki rekord, imali smo 205 intervencija. To je sada iz godine u godinu povećano najvjerojatnije zbog ovih temperatura i toga svega. Ljudski faktor 90 posto, ne ljudski faktor nego namjerno, ovo ostalo 10 posto je nemar tako da ja ne znam, mi uvijek šaljemo neke apele prema građanima koliko to ima koristi ja stvarno ne znam“, kaže Suad Marić, zapovjednik PVJ Mostar – ispostava Sjever.
Od apela očito nema koristi. Požarna sezona u Hercegovini, nažalost, u svom punom sjaju, ipak vatrogasci još jednom pozivaju na veliki oprez i maksimalno izbjegavanje paljenja vatre pogotovo u toku ljetnog razdoblja i velikih vrućina. Kako sami kažu, ljudski resursi su za ovo ljeto već izrazito iscrpljeni, nadaju se i da će broj požara biti smanjen u budućem razdoblju.
federalna.ba