Požari, helikopteri, ucjene i prijetnje
Nastavljeno je i prebacivanje krivice ukoliko požar bukne i ugrozi imovinu i stanovništvo. A rješenja ko će ugasiti požar ni na vidiku. Letjelice Oružanih snaga BiH su u pripravnosti, kao i ona iz Srbije, ali i nijedna ne može poletjeti bez dozvole. U međuvremenu, ucjene i prijetnje.
Na liniji državnih zvaničnika BiH još bukti isti požar - koji helikopter gasi čiju vatru i ko ima bolju letjelicu? Iz začaranog kruga dva su izlaza - helikopter iz Srbije, na kojem danima insistiraju zvaničnici iz RS, ili oni Oružanih snaga BiH, spremni i opremljeni. U prvom slučaju nema saglasnosti iz Federacije uz obrazloženje da ne trebamo tuđe ako imamo svoje. U drugom slučaju, iz RS-a demanti prvog i stav da naše nije dovoljno dobro.
Ministar odbrane BiH Zukan Helez poručuje da imamo svoje helikoptere koji su puno bolji od onih koji bi da gase iz Srbije: „Mi imamo dva helikoptera koja su spremna sa posadama da ugase mnogo jače požare od onih u Hercegovini. Međutim, negirajući državu BiH, zaobilazeći institucije BiH i naše helikoptere i naše Oružane snage, oni imaju želju da helikopter dođe iz susjedne Republike Srbije. Međutim, to se neće nikad desiti dok su naši helikopteri spremni“.
„Eh, 'alal mu ta sva njegova mašinerija koja može da povuče tonu i 800 litara. To može svaka cisterna ovdje da natovari što on može da povuče u odnosu na Srbiju koja može 65 tona da isporuči u sekundi“, kaže predsjednik RS-a Milorad Dodik.
Drama koja se na političkoj sceni odigrava danima. Je li apel iz entiteta RS za korištenje letjelice iz Srbije politički potkovana priča u kojoj je helikopter samo maska za ostvarivanje političkih ciljeva?
„Oni ne žele da gasi helikopter Oružanih snaga, zato što bi oni sad tu priču kroz upotrebu helikoptera iz Republike Srbije da kažu da je to dio svesrpskog sabora i sporazuma i zaključaka o jedinstvenom prostoru manjeg bh. entiteta i Srbije“, kaže Helez.
Dok traje nadmudrivanje zvaničnika, požar u Hercegovini, koji je cijelu ovu dramu i pokrenuo, ugašen je radom vatrogasaca i uz pomoć helikoptera iz RS-a. Požar među partnerima u vlasti razbuktan novim otpužbama i prijetnjama.
„Kad dođe zima, ni mi nećemo dozvoliti transport gasa iz Srbije za BiH, da ne ponižavamo tu državu. Pa nek se Sarajevo grije na Heleza, Komšića i slične i neka Sarajlije ugrije ta mržnja prema Srbiji. Helez, Komšić i slični kao da su birani kao najbolje rangirani na konkursu za ludake“, izjavio je predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić.
Odgovorio je Helez: „Mi dobro znamo ko je to radio oko gasova u Drugom svjetskom ratu i očito da ima on nekih fašističkih gena“.
U moru optužbi, rješenja ni na vidiku iako je procedura jednostavna. Bar kada je u pitanju dozvola za helikopter Oružanih snaga. Inicijativa od lokalne zajednice ide Ministarstvu sigurnosti koje je prosljeđuje Ministarstvu odbrane, da bi konačan cilj bio Predsjedništvo. No, za zvaničnike RS-a lakše je komplikovati i tražiti letjelicu iz susjedne nam Srbije prilikom čega je potrebno uključiti i Ministarstvo vanjskih poslova i institucije druge države i time produžiti agoniju. I sve na štetu onih kojima je imovina ugrožena.
federalna.ba