videoprilog Branke Dakić (Dnevnik 1)

Požar na Gudronskoj jami kod Modriče saniran, opasne materije i dalje u zraku

Požar na Gudronskoj jami kod Modriče je saniran, ali je zrak i dalje zagađen.

Ipak, prema tvrdnjama nadležnih, vrijednosti su u opadanju.

„Odmah nakon suzbijanja požara, vrijednosti su značajno bile manje do 60 procenata. Kada je požar ugašen, odnosno 27.8. određeni parametri su bili u graničnim vrijednostima, dok su neke bile u vrijednostima prekoračenim“, kazao je Predrag Ilić, direktor Instituta za zaštitu i ekologiju RS.

Na Gudronskoj jami nalazi se oko 25.000 tona toksičnog otpada iz Rafinerije ulja Modriča. Ekolozi su i ranije upozoravali da ona predstavlja ekološku bombu, što se nakon požara uzrokovanog visokim temperaturama, pokazalo kao tačno. Vlada Republike Srpske je za zatrpavanje jame obezbijedila 300.000 maraka.

„Već početkom septembra ćemo sa jednim od naših međunarodnih partnera početi zvanične sastanke u pripremi projekata zbrinjavanja opasnog otpada, što Gudron svakako jeste. Projekat bi trebao početi već u januaru. Postoji vjerovatnoća da ćemo kroz taj projekat riješiti ovaj višedecenijski problem“, kaže Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.

Preporuke Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske su revidirane, ali su neke i dalje na snazi.

„Institut će i dalje pratiti stanje. Dali smo preporuke, osim za ponašanje, i one za praćenje kako kvaliteta vazduha, tako i kvaliteta vode i hrane, koje bi mogle biti kontaminirane“, pojasnila je  Vesna Rudić-Grujić, načelnica Službe za higijenu u Institutu za javno zdravstvo RS.

Nastava u Modriči počeće na vrijeme.

Podsjećamo, požar na lokalitetu Gudronske jame izbio je 14. avgusta, zbog čega je u dijelu opštine proglašena vanredna situacija.

federalna.ba

Modriča