videoprilog Adise Alić (Federacija danas)

Povećanje otkupne cijene mlijeka ili obustava isporuke

Zbog enormnog poskupljenja stočne hrane, uzrokovanog sušom, poljoprivredni proizvođači sa područja općine Travnik zatražili su povećanje otkupne cijene mlijeka. Kažu, ukoliko se njihov zahtjev ne ispuni, biće primorani na obustavu isporuke i ukidanje stočnog fonda. 

Selvedin Kokić jedan je od 600 proizvođača mlijeka sa područja travničke općine koji posljednje dvije decenije svjedoči istoj cijeni mlijeka, koja ne prati svakodnevna poskupljenja sirovina, zbog čega su primorani smanjiti proizvodnju. 

“Godina je takva, sve je protiv proizvođača. I prije 15 i 20 godina, uvijek je cijena mlijeka i taj otkup je bio tu negdje, 50, 52, 3 feninga. S tim da je samo ove godine stočna hrana otišla 200 posto.” 

On, kao i ostali mljekari sa ovog područja, niske cijene, zbog kojih su primorani prodavati muzna grla da bi opstali, vide kao put ka uništenju njihove proizvodnje.    

“Negdje oko 100 hiljada litara mlijeka je umanjeno u odnosu na prošlu godinu. I to je pokazatelj da poljoprivreda propada, da ona motorna snaga koja vuče ovaj kraj da nestaje i naravno doći će do gašenja proizvodnje”, smatra poljoprivrednik Hamid Suljić. 

“Sigurno svake godine 20% će se umanjivat stočni fond. To je zvanično, nema druge, jer ne može se ovako izdržat više. Puno se radi, a koliko se dobije od otkupljenog mlijeka je mizerno”, istakao je Muhamed Arnautović, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Vlašić Lašva Travnik. 

Zbog toga su od otkupljivača zatražili povećanje otkupne cijene sirovog mlijeka, a od općinskih i kantonalnih vlasti, od kojih posljednjih nekoliko godina nemaju podršku u ovoj vrsti proizvodnje, promjenu politike poticaja. 

“Tražimo veću cijenu mlijeka, smatramo da u ovih 10-15 godina cijena mlijeka nije adekvatna a potrošnja, odnosno stočna hrana je toliko poskupila da nemaš mogućnosti da imaš neku računicu od proizvodnje tog mlijeka. Ukoliko ne dođe, doći će do gašenja”, dodaje Suljić. 

Zahtjevi poljoprivrednika su opravdani, smatra predstavnik jedne od najvećih zadruga, koja sa ovog područja godišnje otkupi i do 3.5 miliona litara mlijeka. No troškovi su, kažu, povećani svima, te je i njima potrebna podrška. Problem su, kažu, i strane kompanije koje kao vlasnici prerađivačkih kapaciteta diktiraju cijenu. Ukoliko je oni povećaju, sirovinu će naći na drugom tržištu. 

“Zakoni o CEFTA-i, o slobodnoj trgovini, ograničavaju cijenu mlijeka. Tako da smo mi nemoćni. Tako da je njihovo jedino rješenje da sa svojim lokalpatriotama u opštinama, u kantonima, prilikom usvajanja budžeta, traže određena sredstva”, kaže otkupljivač Meho Halilović. 

A poljoprivrednici, kažu, ne traže milostinju nego podršku da žive od vlastitog rada. A od države da počne uvoditi red u poljoprivredu i provoditi strategije razvoja u praksi da bi očuvala proizvodnju. 

federalna.ba

Travnik poljoprivredni proizvođači mlijeko