Potpisano pet ugovora za kooperantsku proizvodnju kornišona u USK-u
Predstavnici Federalnog Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Bihaću su potpisali ugovore s pet privrednih subjekata koji se bave kooperantskom proizvodnjom kornišona u okviru projekta IFAD 8. Ukupna vrijednost projekta za Bosnu i Hercegovinu je 13,8 miliona eura, a od toga je za Federaciju BiH namjenjeno 60 posto, odnosno 7.062.000 eura.
Od 53 biznis-plana koji ispunjavaju sve uvjete, za ovaj projekt iz Unsko-sanskog kantona je izabrano 10 lidera, odnosno privrednih subjekata koji se bave kooperantskom proizvodnjom kornišona. Od toga ih je ove sedmice pet potpisalo ugovore.
"Ukupan iznos za ova četiri lidera je negdje oko 700.000, a iznosi se kreću različito od 50.000 pa do 267.000 KM. Ovo su samo sredstva IFAD-a, na ta sredstva dolazi još minimalno 60 ili 40 posto učešća farmera i potrošit će ih na nabavku i distribuciju takozvanih paketa sadnje kornišona", navodi direktor Jedinice za koordinaciju projekata Halil Omanović.
Firma „Bašo“ iz Velike Kladuše, koja se bavi proizvodnjom kornišona i otkupom malina, kestena i drugih šumskih plodova, potpisala je ugovor na četiri godine, a dobili su 60.000 maraka.
"Imamo do sad sklopljenih 268 ugovora, 184 dunuma su u pitanju. Kooperanti će normalno ovisno o vremenu proizvesti nadamo se negdje po četiri do četiri i po tone po dunumu, prosjek je. Očekivamo već značajnu proizvodnju. Potpisali smo ugovor sa našim kupcima o plasmanu robe tako da je to neupitno", kaže vlasnik firme Nermin Bašić.
Prema riječima ministra Šemsudina Dedića ukupni pokazatelji projekta bit će prezentirani u narednom periodu nakon izvoza robe.
"Sva proizvodnja ide u izvoz i vjerujem da ćemo u ovoj godini ostvariti još i veće rezultate u odnosu na prošlu godinu. Za nas je jako bitno da imamo dobru povezanost između malih proizvođača, otkupljivača i ići će u pravcu prerađivačke industrije da ono što izvozimo da i prerađujemo u našoj zemlji i stvaramo dodatne vrijednosti."
Poljoprivredni proizvođači iz Unsko-sanskog kantona se nadaju da će se i njihov problem ograničenog izvoza na graničnim prijelazima Gradiška i Bijača Donja uskoro riješiti. S obzirom na to da su ovi prijelazi udaljeni, a fitosanitarna služba R Hrvatske ne radi vikendom, na izvoz robe čekaju i po nekoliko dana. Omogućavanjem izvoza na graničnim prijelazima Izačić i Maljevac smanjili bi se troškovi prijevoza, a povećala vrijednost izvezenog proizvoda.
federalna.ba