Prilog Ermine Jalimam

Potpisan Okvir saradnje za održivi razvoj UN-a i Bosne i Hercegovine

Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija i rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u BiH Ingrid Mecdonald potpisali su danas novi Okvir saradnje za održivi razvoj Ujedinjenih nacija i Bosne i Hercegovine za period od 2021. do 2025. godine. On je, u suštini, posvećen realizaciji Agende za održivi razvoj do 2030. godine, procesu pristupanja Evropskoj uniji sa Akcionim planom za realizaciju prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, socio-ekonomskim reformama do 2022. godine i regionalnoj saradnji.

Ovo je treći dokument Okvirne saradnje koji UN potpisuje s BiH, a razlika između ranijih i aktuelnog je vrijeme pandemije sa čijim se posljedicama BiH suočava. Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija istakao je da će posljedice Covida-19 posebno po ekonomiju biti vrlo izazovne te će se tražiti odgovori i kroz danas potpisan Okvir saradnje, dodajući da je saglasnost svih nivoa vlasti, poslovne i akademske zajednice te nevladinog sektora postignuta, što ohrabruje u očekivanju njegove implementacije. Dokument sadrži sve što je potrebno za održivi razvoj u BiH, ali, kako je istakao, kao i kod većine dokumenata koji se usvoje u BiH mnogo bolje se radi na njihovom kreiranju nego na njihovoj implementaciji.

“Agencije UN-a osigurale su značajna finansijska sredstava za BiH, ali će najteže biti da BiH pokaže sposobnost da realizira ciljeve i osigura podršku za njih kako bi se postavljeni ciljevi i ostvarili,“ smatra Tegeltija.

Danas potpisani dokument rezultat je dugih i detaljnih konsultacija, a napisan je u skladu s ciljevima koje je BiH pred sebe postavila kada je u pitanju održivi razvoj, kazala je rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija Ingrid Mecdonald. Novi okvir, dodala je, osigurava jasne prioritete na kojim će se zajednički raditi, a oni uključuju inkluzivnu, sigurnu i čistu ekonomiju, rast uz promociju klimatskih promjena, digitalnu ekonomiju, održivost malih i srednjih biznisa, jačanje tržišta rada kako bi se povezali mladi s kvalitetnim poslovima te jačanje investicija, inovacija i istraživanja.

“BiH ima veliki potencijal u svim tim oblastima i radit ćemo s vlastima u BiH kako bismo ostvarili ciljeve, a posebno kada je u pitanju oporavak nakon pandemije. Socijalna kohezija je druga oblast djelovanja koja uključuje podršku konstruktivnog dijaloga gdje ljudi i posebno mladi mogu biti uključeni u prevazilaženju stereotipa“, kazala je Mecdonald.

Okvir saradnje obuhvata i razvoj u skladu s 21. stoljećem u smislu boljeg obrazovanja, jačanja zdravstvenog sistema kao i prevencije nasilja na osnovu spola, eksploatacije djece te podrške ljudima u pokretu. Očekuje se da će kroz implementaciju danas potpisanog dokumenta jačati saradnja između UN agencija i predstavnika vlasti iz BiH, civilnog sektora, organizacija koje brinu za prava žena i ostalih zainteresiranih strana.

Federalni radio
Vijesti u 22 Federalni radio
0 28.11.2024 22:54
Vijesti u 17 Federalni radio
0 28.11.2024 16:39
sport Federalni radio
0 27.11.2024 23:46
Vijesti u 22 Federalni radio
0 27.11.2024 22:47
Vijesti u 17 Federalni radio
0 27.11.2024 17:01
sport Federalni radio
0 25.11.2024 00:45