Potpisan i zvanični protokol između Općine Novo Sarajevo i Provincijalata Franjevačke provincije Sv. Križa – Bosne Srebrene
Općinske vlasti Novog Sarajeva i načelnik Hasan Tanović uradile su ogroman pomak na uklanjanju svih zakonskih prepreka te osigurale sve urbane dozvole Franjevačkom provincijalatu, da bi bila dovršena restauracija preostale lamele C. Ovim povodom potpisan je i zvanični protokol između Općine Novo Sarajevo i Provincijalata Franjevačke provincije Sv. Križa – Bosne Srebrene.
Ova zgrada dijeli nesretnu sudbinu mnogih vjerskih institucija, čija je imovina nakon Drugog svjetskog rata nacionalizirana. Građena od 1938. do 1942., a tu je trebalo biti centralno učilište, teološki fakultet svih hrvatskih franjevaca. Zgrada je građena po projektu arhitekta Franje Lavrenčića, u gradskoj četvrti Kovačići u Sarajevu.
“Namjera je bila izgraditi veliku zgradu i to je sve uspjelo, da studiraju svi fratri sa hrvatskog govornog područja. To je područje bivše Jugoslavije. Useljena je zgrada 1944. godine, ali je 1947. godine oduzeta, nacionalizirana”, kaže fra Vinko Sičaja, ekonom Provincije Bosne Srebrene.
Do početka agresije na BiH u zgradi se nalazio Poljoprivredni i Šumarski fakultet. Na samom početku agresije zgrada su opljačkali i zapalili srbijanski dobrovoljci. Odlukom vlasti BiH, počinje obnova devastiranog prostora te prikupljanje sredstava. Međutim, od 2006., nije dobijena saglasnost za lamelu C i sve do danas ova opasna ruševina predstavljala je ogromnu opasnost za građane Grbavice.
“Napravili smo niz sastanaka u pokušaju, da razriješimo jednu situaciju, koja je, po mom skromnom mišljenju, bila nekako vještački i sasvim nepotrebno ili iz nekih političkih razloga razloga nametnuta. Ne treba govoriti nikom, siguran sam, koji je značaj, koja je važnost, i koja je uloga franjevaca u Bosni i Hercegovini”, ističe Tanović.
Fra Zdravko Dadić, provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene dodaje kako ga veseli da ovaj kompleks ponovno biti u punoj funkciji “Mi planiramo u budućnosti imati i ovo studenata što nam je ostalo na ovom prostoru odgajati ih ovdje za život i djelovanje”.
Danas su u Samostanu sv. Križa na Kovačićima smještene brojne institucije, Franjevački provincijalat, Crkva i svetište sv. Nikole Tavelića, Multimedijalna dvorana s 300 mjesta, studentski dom za 110 studenata, medijski centar Svjetlo riječi, Radio Marija Bosne i Hercegovine, ali i brojne humanitarne organizacije.
“Ovdje imamo tri humanitarne organizacije koje djeluju, među kojima je naša domaća kruh Svetog Ante - kruh Svetog Ante u ovoj zgradi ima pučku kuhinju, gdje se priprema svaki dan preko 1.000 obroka”, dodaje fra Sičaja.
Ovim ugovorom Općina Novo Sarajevo, obavezala se na pribavljanje potrebne urbanističke dokumentacije, a Franjevački provincijalat za uređenje sportskog igrališta u jedan savremeni sportski centar.
federalna.ba