Potaknut tragičnim događajima u Gradačcu i Lukavcu – novi zakon o oružju i municiji TK
Tuzlanski kanton na korak je do usvajanja zakona o oružju i municiji. Nakon što ga je usvojila Vlada, ovaj dokument će se pred zastupnicima naći već u utorak, za kada je zakazana sjednica Skupštine Tuzlanskog kantona. Novi zakon donosi brojne novosti kojima je cilj veća kontrola i bolja zaštita svih, a njegovu izradu potaknuli su tragični događaji u Gradačcu, ali i Lukavcu od prije dvije godine.
Završen još 2010. godine, Nacrt zakona o oružju i municiji nikada nije usvojen, niti usklađen na državnom nivou. Ta obaveza ostala je kantonima, RS-u i Brčko distriktu BiH. Tuzlanski kanton se prilikom izrade novog zakona vodio direktivama Evropske unije koje su obavezujuće. Zakonom će, između ostalog, biti posebno definisano šta učiniti sa oružjem u slučaju smrti nosioca oružja ili davanja oružja na poklon.
„Takvo oružje će se privremeno deponovati u policijskoj upravi do okončanja procedure u kojoj će se izvršiti sve nužne provjere da li taj novi vlasnik stiče uslove, odnosno da li uopšte ispunjava sve opšte i posebne uslove kako bi bio naredni nosilac vatrenog oružja“, kazao je Denis Fejzić, načelnik Ureda direktora Uprave policije MUP-a TK-a.
Novim Zakonom o oružju i municiji TK biće uređene kategorije oružja, njegovo nabavljanje i posjedovanje, postupanje sa oružjem i municijom, amnestija i legalizacija oružja, kao i zamjena isprava o oružju. Fejzić ističe kako ovaj zakon tretira jednu osjetljivu i vrlo rizičnu kategoriju, koja jedan od najvećih sigurnosnih izazova u opštoj sigurnosti na području Tuzlanskog kantona.
„Za one poštene i ljude koji su istinski ljubitelji oružja, na pravilan način, za njih se ništa neće promijeniti , ali za one koji to rade na nelegalan način ili bilo koji drugi način, a koji ne zadovoljavaju kriterije - oni oružje više neće moći posjedovati“, poručio je predsjednik Skupštine TK-a Žarko Vujović (DF).
Zakonom će biti definisana odredba kojom se u svim slučajevima prijave nasilja u porodici oružje odmah i bez izuzetka privremeno oduzima do okončanja postupka, od čijeg će ishoda zavisiti daljnja procedura. Iz SDP-a su se osvrnuli na važenje dozvole za oružje, budući da je rok važenja oružanog lista, prema evropskim standardima, smanjen sa deset na pet godina.
„Postoje opcije gdje se smatra da jedan takav dokument treba da bude trajnog karaktera, ali da se obavezno vrši zdravstveni poregled u maksimalnom trajanju do pet godina. Smatramo da fokus treba biti na kontroli nosilaca oružja“, izjavila je Mirela Memić, zastupnica SDP-a u Skupštini TK-a.
Ako se može suditi po stavovima zastupnika vlasti i opozicije u Skupštini Tuzlanskog kantona, zakon bi trebao dobiti zeleno svjetlo, pogotovo što su pooštrene odredbe koje tretiraju nasilje u porodici, a za koje budu prijavljeni oni koji posjeduju oružje.
federalna.ba