videoprilog Inele Subašić (Dnevnik 2)

Postavljanje dvoglavog orla na zgradu Banskog dvora radi autentičnosti - nije!

Iz Republike Srpske nastavak revizionizma. Na zgradu Banskih dvora postavljen je dvoglavi orao – njega je, podsjećamo, Ustavni sud BiH još 2006. godine proglasio neustavnim i diskriminirajućim po druge narode. Istina, ovaj put dvoglavi orao u nešto drukčijem ruhu. Pitanje - zbog čega? Možda zbog ignorisanja ili, pak, zaobilaženja odluka Suda? I, na koncu, zašto je uopće tu? Je li riječ samo o predizbornoj kampanji?

Pratiti odluke Ustavnog suda i međunarodnih presuda nije u interesu nacionalističkih politika. Preciznije, politika koje vode oni koji vraćanje neustavnih grbova i himni pozdravljaju, podržavaju, pa samim tim omoguće. Odavno tri prsta, Bože pravde i dvoglavi orao nisu neko iznenađenje u bh. društvu. Čak, trenutno bi nas više moglo iznenaditi poštivanje odluka, ali i sunarodnjaka u, iako često predstavnici takvih politika zaborave mjesto prebivališta, Bosni i Hercegovini.

„Naime, radi se o tome da je nedopušteno da entiteska obilježja sadrže simbole koji potječu iz kulturološkog intentiteta samo jednog naroda, nego moraju sadržavati elemente sa kojima se mogu poistovijetiti svi građani“, podsjeća Šukrija Bašić, profesor ustavnog prava.

Radilo se o političkim izborima, obećanjima, odlukama - neosporna je činjenica da su razlozi zbog kojeg su proglašeni neustavnim bolni i presuđeni. Ubistva, progon, genocid. Graditi stabilno društvo uz svakodnevne uspomene na devdesete - ne može.

„Naravno da je to provokacija za sve one koji pravo pod tim obilježjima doživjeli i genocid u Srebrenici i u Prijedoru neopisive ratne zločine, za oni koje su protjerale oružanih snage koje su nosile te oznake na sebi. Naravno da svaki put kada to vidimo, pojave se neke slike, neka sjećanja“, kaže potpredsjednik NSRS-a Mirsad Duratović.

I koliko god bismo voljeli živjeti pod uvjerenjem jednakosti, ako pitate neke politike, izgleda da smo bliži nacionalno čistim gradovima.

„Sada kada je orao postavljen, vidjeli smo da on nije autentičan, odnosno nije onakav kakav je bio 1941. godine. Umjesto elemenata sa grba Kraljevine Jugoslavije - gdje bio 4C, gdje je bila šahovnica, gdje su bili polumjesec sa zvijezdama - najednom je samo ostao 4C. To je jedna poruka našeg mladog gradonačelnika. Ovo je srpska Banja Luka, ovo je srpski Banski dvor, ovo je RS, a Bošnjaci i Hrvati su tu koliko im mi dozvolimo“, objašnjava Srđan Puhalo.

Dakle, vraćanje dvoglavog orla radi autentičnosti - ma koliko to bio popularan izgovor - nije! Više je revizija prošlosti koja je potpuno u skladu sa narativima koji danas doiminiraju u RS-u. Od nove školske godine, revizija i u školstvu. Nakon toga, prilagođena historija u srcu Banje Luke na simbolu kulture kojoj je tako onemogućeno da bude refleksija kulture. Pitanje je - šta je sljedeće?

federalna.ba

dvoglavi orao Banski dvor