Prilog: Sanela Hodžić

Poslodavci - obrazovanje - tržište rada

Imajući u vidu trenutnu situaciju koja se ogleda u nedostatku adekvatne radne snage, nezainteresiranosti nezaposlenih za usavršavanjem kroz formalni i neformalni sistem, te nedovoljan uticaj poslodavaca na kreiranje reforme stručnog obrazovana i upisne politike, Udruženje poslodavaca u Federaciji održalo je okrugli sto u Sarajevu o ovoj tematici. Istaknuto je da je komunukacija između poslodavaca, obrazovanja i tržišta rada preduvijet za obrazovanje po mjeri poslodavca, učenika i tržišta rada.

Nedostatak radne snage već počinje hronično da opterećuje naše poslodavce, pogotovo u sektorima koji zahtjevaju upravljanje modernom tehnologijom. Mladi ljudi, nedovoljno kvalificirani, nisu u mogućnosti doći do visokokvalitetnih ili dobro plaćenih radnih mjesta, dok s druge strane, privreda vapi za kvalitetnim kadrom. Direktor Udruženja poslodavaca u Federaciji Mario Nenadić:

 

„U situaciji akutnog nedostatka radne snage, projekata koji nisu na najkvaliteniji način odgovorili na potrebe tržišta rada, pa i u smislu prekvalifikacije, dokvalifikacije, obuka i slično, veoma smo zaniteresirani da unaprijedimo temu dualnog obrazovanja. Više nema smisla, odlagati donošenja Zakona o dualnom obrazovanju, jer je ono budućnost“.

 

Dualno obrazovanje predstavlja sistem srednjeg obrazovanja u kojem se kroz nastavu u školi i rad kod odgovarajućeg poslodavca stiču znanja, sposobnosti i vještine u skladu sa programom nastave, ali i sa potrebama tržišta rada. Priča o dobrim praksama je o kompaniji iz Sarajeva koja proizvodi dizajnerski namještaj. Njen direktor Suad Ećo kaže da nisu čekali donošenje ovog zakon već su iskoristili postojeća zakonska rješenja:

 

„Mi zaista imamo dobru saradnju sa srednojm školom za okoliš i dizajn, ali i sa određnim fakultetima koji se tiču drvne industrije. Ta saradnja se ogleda u tome da učenici dolaze na praksu a mi kao firma dodjeljujemo stipendije. Ove godine smo pokušali da blizu 20 stipendista u našoj firmi obavlja praksu i nakon završetka svima ćemo ponuditi zaposlenje“.

 

O obrazovanju i potrebama privrede govorio je i Mujo Hasić vlasnik firme iz Gračanice koja se bavi preradom plastičnih masa:

 

„Mi nemamo sada nedostatak stručnih, kvalificiranih radnika, toga već odavno nema, mi smo došli u sitaciju da nemamo fizički broj radnika, koji bi zadovoljio naše potrebe bez obzira o kakvoj kavalifikaciji se radilo. Nažalost, to je u svim segmetnima privrede u FBiH“.

 

U narednom periodu je i u osnovnim i srednjim školama posebno važno razvijati društvene i individualne vještine za sva područja obrazovanja, navodi profesorica doktorica Marijana Šećibović, koja je ujedno i koordinatorica poslovno-obrazovnog centra pri Udruženju poslodavaca Federacije:

 

„Prvo, mladi ljudi nisu stimulisani za učenje. Drugo, obrazovni sistem je rigidan, još uvijek. Poslodavce danas ne zanima samo stručno zvanje ili prekvalifikacija. On mora biti involviran u čitav proces obrazovne politike“.

 

Tržište rada trenutno ne može odgovoriti na zahtjeve poslodavaca, zbog čega je neophodan sasvim drugačiji prijenos znanja i saradnje, ali i aktivnije učešće donosioca konačnih odluka.

 

 

 

poslodavci Mario Nenadić Federalni radio
sport Federalni radio
0 25.11.2024 00:45
Vijesti u 22 Federalni radio
0 24.11.2024 22:20
Vijesti u 17 Federalni radio
0 24.11.2024 17:30
Vijesti u 12 Federalni radio
0 23.11.2024 13:44
sport Federalni radio
0 23.11.2024 13:43
sport Federalni radio
0 22.11.2024 23:20