videoprilog Đorđa Vujatovića (Dnevnik 2)

Posljedice rata u Ukrajini osjetit će i u BiH, očekuje se nastavak rasta cijena

Invazija Rusije na Ukrajinu uveliko će uticati na privredu brojnih zemalja, a taj sukob osjetiće se u Bosni i Hercegovini, koju već nekoliko mjeseci unazad potresa velika inflacija i skoro svakodnevni talasi poskupljenja. 

Sa ruskim napadom na Ukrajinu, uvukla se strepnja i među stanovnike BiH da bi i cijene mogle nastaviti rasti, naročito kada je riječ o osnovnim životnim namirnicama.

"Već je prije rata sve otišlo i sve poskupilo. Konkretno, krompir koji je bio vreća 2,5 marke, sad je jedan kg 3,4 marke. Normalno je da će to sve povući poskupljenje. To je neminovno."

"Panika je, što je normalno. Svijet kupuje, nabavlja, strah jeste, ali eto ovi naši političari, niko nam nije obezbijedio rezerve."

Rusija i Ukrajina su među najvećim svjetskim izvoznicima žitarica. Samo u prvom danu rata na svjetskim berzama su dodatno skočile cijene pšenice i dostigle nivo iz 2012. Ipak, cijene u prehrambenoj industriji svakim danom su sve više.

„Mislim da ovo trenutno stanje u Rusiji, odnosno u Ukrajini ne može proizvesti neke velike posljedice, međutim, mi imamo iz prošle godine prelijevanje inflacije, odnosno štampanje ogromnih količina novca i sad je taj novac došao na tržište i evidentno je da će u nekom iznosu kompletna prehrambena industrija podići cijene“, istakao je Saša Trivić, vlasnik kompanije Krajina klas.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović navodi: „Praktično smo u situaciji da će cijene nastaviti da rastu, ovisno o tome kad će se taj sukob zaustaviti. Onog trenutka kad se on zaustavi doći će do smirivanja, jer postoj taj špekulativni kapital, odnosno kapital koji je raspoloživ i svi proizvodi koji su predmet kupovine na berzama u momentima političkih tenzija praktično poskupe."

 A poskupjelo je već gorivo na benzinskim pumpama u BiH. Čak i kada su bile naznake zaoštravanja, cijene nafte na berzama su skakale, posljedično tome i kod nas. 

„Maloprodajnih cijena ide prema gore, naftni derivati su praktično u uzlaznoj putanji. U ovom momentu direktnog uticaja nema ako se posmatra aktuelna kriza između Rusije i Ukrajine. Ovo je ipak nastavak energetske krize koja traje već nekoliko mjeseci“, istakao je Dragan Trišić, predsjedavajući grupacije za promet naftom i naftnim derivatima. 

Postavlja se pitanje i  koliko će sve to poremetiti ionako krhku ekonomiju, kao što je naša.

„Ono što se može reći je da smo mi mala, otvorena ekonomija i da nažalost nemamo nikakav interes od strane vlada entiteta da pravimo strateške rezerve i da proizvodimo robu i prehrambene proizvode za naše građane. To je kao da imate sve siroivne koje trebate, ali nećete ništa da proizvodite, sve kupujete“, dodaje Pavlović.

Zbog mogućih negativnih posljedica na privredu BiH, Vlada Federacije je za ponedjeljak najavila tematsku sjednicu. U Republici Srpskoj još se ne oglašavaju ovim povodom, ali su ranije najavili određene mjere za pomoć stanovništvu, zbog već ranije vidljivih efekata inflacije.

federalna.ba

Rusija Ukrajina BiH rast cijena
Rusija trenažni let Beringovo more
0 03.05.2024 12:44
Njemačka Cyber napad Rusija
0 03.05.2024 10:34
šumski požari Rusija
0 03.05.2024 09:54
Ukrajina pregovori intervju
0 03.05.2024 08:52
Rusija Ukrajina hemijski agens
0 02.05.2024 09:32