Posebna sjednica NSRS – na dnevnom redu dokumenti koji ozbiljno prijete ustavnom poretku Bosne i Hercegovine
U Banjaluci u ovim trenucima počinje posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, na čijem dnevnom redu su dokumenti koji ozbiljno prijete urušavanjem ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Tužilaštvo BiH uputilo je predsjedavajućem Nenadu Stevandiću zahtjev za dostavu određenih informacija, zbog sumnje na počinjenje ozbiljnih krivičnih djela. Reakcije u Federaciji BiH i međunarodnoj zajednici su suzdržane, zasad svi čekaju da vide u kojem pravcu će se situacija razviti.
Na dnevnom redu današnje posebne sjednice Narodne skupštine je Informacija o urušavanju pravnog sistema u Bosni i Hercegovini, kršenjem Dejtonskog sporazuma i zauzimanje stava o prijedlozima zakona o graničnoj kontroli i zakona o zaštiti ličnih podataka, koje je Vijeće ministara nedavno uputilo u parlamentarnu proceduru. Zanimljivo je da je upravo ministar Nenad Nešić tražio da ovi zakoni budu upućeni u proceduru po hitnom postupku. Predsjedavajući Skupštine Nenad Stevandić reagovao je na pismo Tužilaštva BiH, koje je zatražilo informacije zbog sumnje na počinjenje ozbiljnih krivičnih djela, usmjerenih na rušenje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine:
„Jako mi je žao što je Tužilaštvo reagovalo na stvari koje Tužilaštvu nisu dozvoljene i odmah da kažem da Narodna skupština Republike Srpske, Kolegijum i svi poslanici su najzaštićeniji imunitetom u Bosni i Hercegovini po svom statusu donošenja odluka. Za odluke koje donose narodni poslanici, kakve god da su, nije nadležno Tužilaštvo nego može samo Ustavni sud da ih stavlja van snage.“
Zahtjev Tužilaštva BiH upućen Stevandiću temelji se na Zakonu o krivičnom postupku BiH i dostupnim podacima koji ukazuju na sumnju na počinjenje više krivičnih djela, uključujući „Neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava" i "Sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje". Državni poslanik Predrag Kojović pozdravio je promptnu reakciju Tužilaštva BiH:
„Ja sam prijatno iznenađen. Ovdje se očigledno radi o jednoj od onih situacija u kojima je Tužilaštvo proaktivno djelovalo. Mi smo znali za sve ove poteze, da su nelegalni, neustavni, da je to krivično djelo. Sada vidim da se traže dodatne informacije, a pretpostavljam da je to početak nekog procesa. Narodna skupština Republike Srpske uzima sebi za pravo da razmatra stvari koje nema po ustavu ni po zakonu bilo kojem pravo da razmatra. To je pitanje Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Te su odluke bez ikakvog smisla, ne mogu imati nikakvo dejstvo. U najgorem slučaju, Ustavni sud će ih oboriti, ali se radi o jednoj političkoj predstavi koja će imati rezultat da određeni evropski koraci neće biti napravljeni na vrijeme.“
Ukoliko usvoji zaključke o kojima se spekulira, Narodna skupština će zapravo pokušati zabraniti djelovanje državnih pravosudnih organa u ovom entitetu, odnosno Tužilaštva i Suda BiH, ali i Državne agencije za istrage i zaštitu. U pozadini bi, kako se spekulira, mogla biti zaštita predsjednika entiteta Milorada Dodika od procesa koji se protiv njega vodi pred Sudom BiH u Sarajevu.
Dodik zbog zdravstvenog stanja tvrdi da ne može doći na ročište zakazano za sutra, premda Sud to ne priznaje. Stav o tome iznio je poslanik u Narodnoj skupštini Nebojša Vukanović:
„Milorad Dodik je upao u zamku u koju se upleo kao pile u kučine. Vidite da se on naprasno povukao 6. 12. a osmog je prijavio da je imao iznenadni akutni problem sa zdravljem. Postavlja se logično pitanje kako je dva dana prije nego što se iznenada razbolio prenio ovlaštenja na gospodina (Davora) Pranjića, svog potpredsjednika. Očito da ne može da izbjegne nastavak suđenja, što je vjerovatno bio jedan od njegovih ciljeva. Sad vjerovatno želi da donese neke zaključke. Ukoliko on u srijedu ne dođe na suđenje, mislim da Sud ima mogućnost da ga čak privede na neki način. Očito se Dodik jako plaši kako nastavka suđenja, tako i istrage i saslušanja u predmetu Bilal, koji je punih 10 godina kupio prašinu.“
Mnogi u Federaciji BiH vjeruju da je sve što se dešava posljedica politike srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, koji probleme u Srbiji nastoji maskirati destabilizirajući zemlje u okruženju. Takve tvrdnje objavio je na svom Facebook profilu i državni poslanik
Saša Magazinović:
„Vučić sve više liči na Miloševića iz vremena početka njegovog kraja. Zastrašujuća je pomisao, ali ne i nemoguća, da bi preko destabilizacije regije, a, prije svega, naše države i Kosova, mogao pokušati stabilizovati svoj režim. Kao i Milošević, Vučić u zemljama regije ima sljedbenike spremne da učine mnogo toga. Historija nas uči da su svi oni koji su zarad svog interesa destabilizirali mir završili neslavno, ostavljajući za sobom razrušene gradove i nesretne ljude.„
Ured visokog predstavnika zasad se ne oglašava. Međutim, ukoliko se pokaže da Narodna skupština na današnjoj sjednici pokrene procedure koje bi urušile ustavni poredak Bosne i Hercegovine, kazna koja je predviđena za takav kriminal mogla bi biti deset godina zatvora.