Poruka s Kruga 99: Izolacionizam je osuđen na neuspjeh
Izolacionizam je najteže stanje u kojem se može naći pojedinac ili država, a takva politika osuđena je na historijski neuspjeh, poručeno je sa redovne sesije Kruga 99.
Posljedice su vidljive u političkom, ekonomskom i kulturološkom smislu. Unutar zajednice Bošnjaka na Kosovu uvriježeno je mišljenje da matična država ne pokazuje dovoljno brige za njih. Jedna od najvećih barijera je vizni režim. Zbog toga je važno osnaživati institucijalnu povezanost između BiH i Kosova.
Jedan od uvodničara današnje sesije, predsjednik Bošnjačke zajednice kulture Preporod na Kosovu i glavni urednik Radio Gore Nuhija Tairovci istakao je da su Bošnjaci na Kosovu konstitutivan narod koji izučava bosanski jezik u obrazovnom sistemu te da ima zagarantovana tri mjesta u parlamentu.
Istakao je da su se Bošnjaci na Kosovu sami izborili za vitalna prava, ali da im nedostaje podrška institucija.
- Zadovoljni smo statusom i pravima koje imamo, ali ne smijemo nikada reći da smo potpuno zadovoljni, trebamo tražiti više i boriti se za veća prava - naglasio je.
Predsjednica Nove demokratske stranke (NDS) i zastupnica u parlamentu Republike Kosovo u više saziva Emilija Redžepi smatra da institucionalna povezanost BiH i Kosova treba biti jača te da bh. politička elita treba da pokaže više interesovanja za Bošnjake na Kosovu.
- Već 20 godina je prošlo od završetka rata na Kosovu i sami se borimo za svoja prava. Nemamo jasnu podršku naše matične države kao što imaju Srbi, Albanci i ostali - istakla je.
Redžepi je naglasila da im je potrebna svaka vrsta podrške, stručna, akademska, zatim usavršavanje stručnih kadrova, izrada udžbenika nacionalnih predmeta, bratimljenje gradova i mnogo još toga.
Novinar u RTK i pjesnik Mustafa Balje rekao je na dašanjoj sesije da se obični ljudi na Kosovu puno bolje snalaze nego političari.
Kaže da se građani, za razliku od političara, ipak uspijevaju održati ili ostvariti nove kontakte sa građanima BiH, dok kosovarskim političarima to baš ne ide za rukom.
- Uskraćeno nam je elementarno pravo da se krećemo, ne možemo zbog viznog režima do svojih najmilijih u BiH, a živimo u globalnom vremenu - naglasio je Balje.
federalna.ba