“Porodični magazin” uz zlatne latice glasova hora za male i mlade “Suncokreti”…

Urednica i voditeljica emisije Aida Hadžiabdić

Ljudi su. kazat će radoznali svijet, kao suncokreti. Suncokreti se okreću prema Suncu... A mi se okrećemo ka zlatnim laticama glasova naše djece hora za male i mlade “Suncokreti” uz umjetničkog voditelja Nedžada Merdžanovića i muzičku pedagogicu i profesoricu klavira Natašu Ristić bilježeći radijsku priču o svijetu umjetnosti i našoj djeci koga pronalaze vođeni rukama ljubavi, znanja i iskustva istinskih umjetnika…

Kazat će naučnici kako su suncokreti matematičko čudo prirode. Njihove latice promatraju svoje Sunce i oslikavaju svijet svojom zlatnom bojom već 5.000 godina…

Rekoh - metatematičko čudo prirode. Sjemenke unutar svijeta ovoga cvijeta slijede Fibonaccijev niz ili 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144… Svaki broj u nizu je zbir prethodna dva broja. Spirale koje vidimo u središtu, generirane su od ovog niza, a dvije serije krivina odmotavaju se u suprotnim smijerovima – počinju u centru i završavaju kod zlatnih latica.

Britanski matematičar Alan Turing, logičar i kriptograf koji se smatra zaćetnikom modernih kompjutera, prvi je predstavio ideju o suncokretima i ovom poznatom nizu, smatrajući kako bisno mogli proučavanjem suncokreta bolje razumjeli kako biljke rastu.

Mnogi znani i neznani pitali su se zašto je Van Gogh toliko volio suncokrete? Jedanaest puta bili su nadahnuće njegovim slikama. Očekujući prijatelja Paula Gaugina u svojoj kući u Arlesu, odlučio je naslikati seriju slika kako bi mu ukrasio spavaću sobu u znak prijateljstva. Iako je radio satima, cvijeće je brzo venulo, zbog čega danas zastajemo kod njegovih slika sa suncokretima. Njegovi "Suncokreti" danas su među najznačajnijim djelima svijeta umjetnosti…

"Cvijeće je ukras bašte.

Leptir je ukras cvijeća,

A djeca puna mašte,

Djeca su ukras svijeta..."

“Porodični magazin” Radija Federacije BiH, utorkom od 10 do 11, repriza od 18 do 19 sati.