“Porodični magazin”: U lavirintu društvenih mreža, neznanih iskušenja i nametnutih izazova uz brigu o vlastitim linijama života…
Urednica i voditeljica emisije Aida Hadžiabdić
Evropska unija otvorila je već treću istragu o optužbama da TikTok koristi nelegalno djelovanje. Sa više od milijardu aktivnih korisnika u svijetu, platforma je fenomen za mlade koje privlači neprestano pregledavanje kratkih video uradaka. Gotovo trećina korisnika TikToka u dobi je od deset do 19 godina, po agenciji Wallaroo. TikTok je već zabranjen u brojnim zemalja, dok je u drugim zabranjen na uređajima koje je vlada dala službenicima na korišćenje, zbog zabrinutosti da aplikacija predstavlja rizik za privatnost i sajber bezbednost. Indija je zabranila TikTok ali i desetine drugih kineskih aplikacija. To su učinile i Australija, Kanada, Danska, Holandija, Afganistan, Belgija, Francuska, Novi Zeland, Letonija, Norveška, Pakistan, Somalija, Tajvan, te Velika Britanija. Američke vlasti naredile su vladinim agencijama da izbrišu TikTok sa federalnih uređaja i sistema zbog zabrinutosti za bezbjednost podataka. Više od polovine od 50 saveznih država, Kongres i Oružane snage također su zabranile aplikaciju na službenim uređajima.
Za to vrijeme, u Bosni i Hercegovini, nižu se izuzetno opasni TikTok izazovi. Novi, kako ga nazivaju Superman izazov, dovodi i do težih ozljeda u vidu prijeloma kod maloljetne djece i osnovaca.
Roditelji i prosvjetni radnici predlažu da se korištenje društvenih mreža zakonom ograniči tek sa 16 godina. Predsjednica Vijeća roditelja Kantona Sarajevo Elma Dizdarević navodi potrebu da se na nivou Bosne i Hercegovine donese zakon koji bi po hitnoj proceduri trebao krenuti u samu realizaciju, a to je zabrana pristupa društvenim mrežama osobama mlađim od 16 godina.
TikTok je, poput drugih online platformi, počeo uvoditi promjene, a razlog za to prvenstveno leži u regulativi. Najavili su mjere koje se odnose na zaštitu mladih korisnika. Ova mreža namjerava mlađima od 18 godina zabraniti korištenje filtera za uljepšavanje koji imaju negativni uticaj na tinejdžere, pogotovo djevojčice. Naime, nakon korištenja takvih filtera koji digitalno uljepšavaju njihovo lice, neki mladi negativno gledaju na svoj stvarni izgled i smatraju da su ljepši kada ih se tako filtrira. Korištenje takvih filtera stvara pritisak na tinejdžere, zbog njih im pada samopouzdanje i raste anksioznost, kao i problemi s mentalnim zdravljem.
TikTok je najavio i kako će dodatno unaprijediti sistem za blokiranje korisnika koji još nemaju 13 godina. Iako njima korištenje ove mreže nije dozvoljeno, mnogi jednostavno zaobilaze ova pravila i predstavljaju se kao da su stariji od 13. Stoga će do kraja godine ova platforma početi sa testiranjem novog sistema koji je baziran na strojnom učenju i koji bi trebao prepoznati osobe koje koriste lažne podatke o svojim godinama.
Prema The Guardianu, TikTok tokom svakog kvartala uklanja čak oko 20 miliona takvih računa u svijetu, a sa novim sistemom se nadaju kako će moći jednostavnije i brže prepoznati i ukloniti takve profile.
Promjene koje uvodi TikTok, a ranije su najavile i druge platforme, rezultat su donošenja strože regulative na području Europske unije i Velike Britanije, komentirao je za The Guardian izvršni direktor Molly Rose Foundationa Andy Burrows i dodao da se time otvara prostor za još ambiciozniju regulativnu, a ne njeno imanjenje.
O tom lavirintvu društvenih mreža, neznanih iskušenja i nametnutih izazova uz brigu o vlastitim linijama života govorimo sa psihologinjom Tihanom Majstorović, stručnom savjetnicom za savjetodavno-terapeutski rad u Porodičnom savjetovalištu Kantona Sarajevo.
“Ima riječ koja boli više od ostalih. Zove se „kasnije“. Ostaviš poruku, poziv za kasnije. Ostaviš posjet za kasnije. Ostaviš život za kasnije. Ostaviš jer trenutno živiš u nekim ranama prošlosti. Ranama koje peku. Sjećanjma koji ti otimaju ljepotu sadašnjeg trenutka. I ne daju ti snagu da učiniš ono što si namjeravao. Puno toga ostaviš za kasnije jer misliš da će biti pogodniji trenutak. Bolje prilike. Ili nešto što će te više natjerati da učiniš to što si želio.
Ne ostavljaj ništa za kasnije. Život te nauči da je to najopasnije vrijeme. Vrijeme koje nikada nikome nije došlo. Straha će uvijek biti. I uvijek će biti pitanja „A što ako ne uzvrati?“. Šta ako se desi neka nova povreda?” Moraš riskirati. Otisunuti se u najveću avanuru. Avanutru u kojoj ono „kasnije“ pretvaraš u ono „sada“. I vidjet ćeš koji je to lijep osjećaj. Koliko ti sigurnosti da. Radosti Mira. Živiš život koji želiš i zaslužuješ. I koji je tu. Ne ostavljaj ništa za kasnije!”
Mario Žuvela
“Porodični magazin” Radija Federacije BiH, utorkom od 10 do 11, repriza od 18 do 19 sati.