“Porodični magazin” o lavirintu umjetne inteligencije, koncentričnim krugovima jedne karijere i međugeneracijskom dijalogu…
Urednica i voditeljica emisije Aida Hadžiabdić
“Jedini način da napravite sjajan posao je da volite ono što radite. Ako ga još niste do sada pronašli, nastavite tražiti. Nemojte se nagađati sa sobom…”
Stiv Džobs
Magistar komunikacijskih nauka Nazif Hasanbegović uz više od 20 godina profesionalnog iskustva u disciplinama koje se prepliću procesima ljudske komunikacije i ponašanja, obrascima komunikacije u međuljudskim odnosima, društvenim interakcijama, komunikacije s javnošću, kao i u ostalim područjima koja obuhvataju različite aspekte društvene komunikacije uključujući strateško komunikacijsko savjetovanje, menadžment ljudskih resursa i potencijala, obrazovanje, odnose s javnošću i medijima, kreirao je brojne module edukacije u oblastima interpersonalne i društvene komunikacije koje prenose spoznaje o liderstvu strateške komunikacije, efektivne i efikasne komunikacije, te kreativne komunikacije, govori o lavirintu umjetne inteligencije, te koncentričnim krugovima jedne karijere…
Međunarodni monetarni fond objavio je svoju novu analicu prema kojoj će umjetna inteligencija (AI) uticati na skoro 40 posto svih poslova u svijetu. Upravna direktorica MMF-a Kristalina Georgieva navodi da će AI najvjerovatnije pogoršati ukupnu nejednakost. Dodaje da kreatori politike treba da se pozabave zabrinjavajućim trendom kako bi "spriječili da tehnologija dodatno podstiče društvene tenzije". MMF je rekao da će umjetna inteligencija vjerovatno uticati na veći udio radnih mjesta i to oko 60 posto u naprednim ekonomijama. U polovini ovih slučajeva, radnici mogu očekivati da će imati koristi od integracije AI, što će povećati njihovu produktivnost. U drugim slučajevima, AI će imati sposobnost da obavlja ključne zadatke koje trenutno izvršavaju ljudi. To bi moglo umanjiti potražnju za radnom snagom što će direktno uticati na plaće, pa čak i ukinuti određena radna mjesta. U međuvremenu, MMF predviđa da će tehnologija uticati na samo 26 posto radnih mjesta u zemljama s niskim prihodima. Georgieva je kazala da mnoge od ovih zemalja nemaju infrastrukturu ili kvalifikovanu radnu snagu da iskoriste prednosti vještačke inteligencije, što povećava rizik da bi tehnologija vremenom mogla da pogorša nejednakost među nacijama. Stoga, nije neobično što mnoge zanima da li će u 2024. godini doći do razvoja tehnologije koja će odgovarati ljudskim fantazijama.
Tehnologija se suočava sa povećanom regulativom širom svijeta. Zvaničnici Evropske unije postigli su privremeni dogovor o prvim sveobuhvatnim zakonima na svijetu koji regulišu upotrebu AI. Evropski parlament će glasati o prijedlozima Zakona o umjetnoj inteligenciji, ali niti jedan zakon neće stupiti na snagu do 2025. godine. SAD, Velika Britanija i Kina tek trebaju objaviti svoje vlastite AI smjernice.
“Započnite radeći ono što je potrebno, a zatim ono što je moguće i odjednom činite ono što vam je bilo nemoguće...”
Franjo Asiški
Profesor Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Novom Sadu Zoran Milošević objavio je više od 200 radova u nacionalnim i međunarodnim časopisima. Pisac je i koautor udžbenika “Teorija fizičke kulture” i tri monografske studije u oblasti historije fizičke kulture. U “Porodičnom magazinu” prenosi svoje spoznaje o neophodnosti međugeneracijskog dijaloga…
“Porodični magazin” Radija Federacije BiH, utorkom od 10 do 11, repriza od 18 do 19 sati.