“Porodični magazin” ispisuje odgovore na pitanja šta su to socijalne vještine djece i mladih, kako se one manifestiraju i koje su to posljedice različitih socijalnih vještina…

Urednica i voditeljica emisije Aida Hadžiabdić

 

 

Psiholozi navode kako bi djecu poučili socijalnim vještinama, nije im dovoljno samo pričati o tome kako moraju biti ljubazna, velikodušna i slično, već im treba osmisliti i aranžirati situacije u kojima ih djeca mogu učiti i usvojiti. Također, nije dovoljno samo govoriti o tome šta se ne smije i šta ne rade dobro, već je izrazito važno reći im kada nešto naprave dobro. Pri poučavanju djece dobro je pozitivno potkrijepiti, pohvaliti, nagraditi, dati pozitivnu pažnju, ponašanje za koje želimo da ga dijete zadrži ili razvije, a prekinuti i ignorirati ono koje želimo ukloniti iz dječjeg repertoara ponašanja. Izrazito je važno verbalno potkrijepiti dijete svaki put kada pokazuje svoje socijalne vještine. Važno je odgajati dijete toplo i podržavajuće, te uvijek imati u rukavu neko iznenađenje za trenutke kada je dijete ponašanjem koje želite razviti zaslužilo pozitivno potkrepljenje. Da bi dijete bilo uspješno u socijalnim kontaktima s drugima, izrazito je važan i razvoj samopouzdanja, a tu opet roditelji imaju glavnu ulogu. Razgovarajte često sa svojom djecom, i pokušajte razumjeti što pokušavaju učiniti i što im je važno. Na pitanja djeteta uvijek odgovarajte ljubazno, osiguravajući mu podršku, te mu što češće postavljajte protupitanje kako bi imalo mogućnost samo odgonetnuti odgovor na svoje pitanje.

 

“Šta su to socijalne vještine? Većina nas nije ni svjesna što su sve socijalne vještine već ih smatra dijelom svakodnevnog života. Neki će reći da su to maniri, prihvatljivo (dobro) ponašanje, učinkovita komunikacija, suosjećanje sa drugima, međutim one predstavaljaju mnogo više, nekoga ko se dobro nosi sam sa sobom, sa svojim emocijama, uz uravnoteženost, staloženost, nekoga ko posjeduje pozitivnu energiju, otpornost jer oni su sigurno zdraviji imajući manje stresa i opterećenja. Neko ko se dobro snalazi u svojoj okolini sigurno će više i dobiti od svog okruženja…” – navode o socijalnim vještinama mladih KJKP “Porodično savjetovalište” Sarajevo te stručna savjetnica za prevenciju i ranu intervenciju Dženana Pindžo-Mekić.

 

 

 

“Porodični magazin” Radija Federacije BiH, utorkom od 10 do 11, repriza od 18 do 19 sati.

Porodični magazin