Prilog: Maida Alić

Političke strukture ne mogu se dogovoriti o imenovanju direktora KCUS-a, dok dugovi rastu

Krajem ovog mjeseca ističe mandat sadašnje v.d. generalnog direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Hajrije Maksić. Federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac odbija imenovati prvorangiranog na konkursu prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića, jer kako tvrdi, ne ispunjava uvjete. U međuvremenu je prof. dr. Alen Pilav pisao ministru i privremenom Upravnom odboru da njega kao drugoplasiranog imenuju za generalnog direktora. Ministar je na bolovanju, pitanje je da li će premijer prekinuti ovu trakavicu u Kliničkom centru koji se već guši u gubicima.

 

Mandat v.d. generalnog direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Hajrije Maksić ističe 28. novembra. Pravno, mandat joj ne može biti produžen, te je potrebno imenovati novog vršioca dužnosti. Logično bi bilo imenovanje generalnog direktora s obzirom na završenu konkursnu proceduru nakon koje je prvoplasirani prof. dr. Ismet Gavrankapetanović. Međutim, podsjećamo, federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac odbija imenovati Gavrankapetanovića, jer tvrdi da ne ispunjava uvjete, odnosno "da nije priložio diplomu o završenom postdiplomskom studiju, nego samo uvjerenje Ekonomskog fakulteta da je uspješno diplomirao u oblasti menadžmenta u zdravstvu". Prije nekoliko dana bivši v.d. generalnog direktora doc. dr. Alen Pilav pisao je federalnom ministru zdravstva i privremenom Upravnom odboru, navodeći da bi kao drugoplasirani kandidat trebao biti imenovan za direktora ove zdravstvene ustanove. Ministar Rimac je trenutno na bolovanju, a na potezu je premijer Nermin Nikšić, koji, prema zakonu, preuzima obaveze ministra. Član Upravnog odbora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Jasmin Šutković:

„Da li će ministar promijeniti saglasnost? Ja sam čuo da je na bolovanju. Ko nastavlja? Da li će premijer Nikšić preuzeti odgovornost kao šef Vlade, da li će on donijeti neku drugačiju odluku, da li će se poništiti konkurs i tražiti opet da se prijave novi kandidati, ja to, zaista, ne znam. Bile su sve ove opcije na stolu i o njima se jasno razgovaralo. Toliko zakona i pravilnika krše jedni druge da je jako teško izabrati ono što je najispravnije. Pa sam Statut Kliničkog centra nije zakonit, nikad nije usklađen sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti Federacije BiH. Mnogi kantoni nisu upisani kao suvlasnici. Mnogi kantoni ne finansiraju Klinički centar ni po kojem osnovu.“

Federalno ministarstvo zdravstva raspisalo je javni oglas za dva predstavnika Federacije BiH u Upravnom odboru Kliničkog centra,

a traži se i raspisivanje konkursa za kantonalne predstavnike u Odboru. Potrebna su tri mjeseca da procedura bude završena. Član Upravnog odbora Kliničkog centra dr. Dragan Stevanović:

„Jedino moguće rješenje, ako Vlada ništa ne uradi do tog vremena, jeste imenovati, predložiti sljedećeg kandidata s liste i time otvoriti mogućnost da se imenuje generalni direktor i da prvorangirani kandidat koji je očito oštećen, i ja to i dan-danas mislim, jer ispunjava sve propisane uvjete, pokrene upravni spor i dobije na sudu. I to je neko rješenje prije nego ovo kontinuirano odlaganje, čekati da se političke strukture koje čine koalicionu vlast dogovore, a očito je da se, nažalost, ne mogu dogovoriti.“

Istovremeno, Klinički centar je u sve većim dugovima. Razloga je više, ali glavni je manjak ljudi, što rezultira potrebom za prekovremenim radom, a to onda obavezom plaćanja takvog rada kako je regulirano Kolektivnim ugovorom. Međutim, to se nije poštovalo, pa su radnici tužili i tužbe su došle na naplatu. Jasmin Šutković:

„U zadnjih devet mjeseci, mi smo skoro 3 miliona i 200 hiljada maraka isplatili neplaniranih sredstava, jer nas obavezuje Kolektivni ugovor. Zašto se to nije radilo u vrijeme bivšeg menadžmenta jer kolektivni ugovor je iz 2022. godine? Zašto se to trpalo pod tepih? Zašto radnici nisu se više bunili, tražili svoja prava, a sad su došli na naplatu. Imamo slučajeva da jedan radnik, nije bitno ko, dobije nas na sudu i dođe na Klinički centar i mi mu moramo isplatiti 200 do 300 hiljada maraka. To je, po meni, krivična odgovornost i mi ćemo doći u situaciju da moramo u što kraćem roku da promijenimo radne ugovore, da ljudima isplatimo ono što im dugujemo i da ne dođemo u situaciju da im opet isplaćujemo zato što svaki dan ulazim u gubitak, a da ne govorimo o kamatama i sudskim troškovima koje su isto toliko koliko su sama potraživanja.“

Sindikat radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo najavio je da će zatvoriti sva vrata klinika ukoliko nadležni organi ne utvrde krivce koji su Klinički centar u Sarajevu doveli do ogromnih dugovanja, ne riješe pitanje finansiranja i ne izaberu stalno rukovodstvo te zdravstvene ustanove. Predsjednik Sindikata Senad Sadiković:

“Sindikat radnika u zdravstvu Kantona Sarajevo, prije svega, brine se za svoje članove i za njihov status u Kliničkom centru gdje ćemo poduzeti sve da ne budu upitne plate uposlenika. Kao što znate, Klinički centar je već u minusu, nema stalni menadžment, nema stalni upravni odbor. Za nekih 10 mjeseci minus je preko šest miliona, to je što oni kažu, međutim, mi ne vjerujemo i poslali smo finansijsku policiju, sve inspekcije da se to provjeri da se nađe ko je krivac za ovakvo stanje u Kliničkom centru.”

Zatvaranje vrata svih, osim Klinike urgentne medicine, konačan je stav Sindikata te će već iduće sedmice o tome održati sastanak sa šefovima klinika.

KCUS generalni direktor direktor