videoprilog Enese Hrustanović (Federacija danas)

U Unsko-sanskom kantonu nedostaje policajaca

Iza policije Unsko-sanskog kantona je vrlo dinamičan period prethodne tri godine, iznijeli su najveći teret migranstke krize, a situaciju je dodatno zakomplicirala korona. Danas imaju problem s nedostatkom ljudi.

Iako je rad u državnoj službi i dalje jedan od najtraženijih u BiH, teško je do njega doći i kada imate i školu i vezu. Na konkursu Policije USK-a koji je nedavno održan, samo četvrtina kandidata je na korak do cilja. Uz to, policajci svakodnevno odlaze na bolovanje, u penziju ili traže sporazumni raskid radnog odnosa.

Od 256 kandidata koji su položili pismeni ispit, samo ih je 67 ispunilo uvjete fizičke spreme, zbog čega i uz njihovo zapošljavanje ostaje problem nedostataka policijskih službenika.

"Ti silni kriteriji koji su postavljeni, od morfoloških mjera, zatim testiranja koja su na visokoj razini, trebalo bi mijenjati. Bez promjena određenih zakonskih procedura, kako su to radile zemlje iz okruženja, neće se lako doći do zanavljanja redova u policiji", kazao je predsjednik Sindikata policije USK-a Mahmut Alagić.

Iz Policije USK-a kažu da su svjesni masovnog iseljavanja mladih i da su zato proceduru olakšali. Tvrde da je ovo najtransparentniji konkurs do sada, jer je sve praćeno videonazorom.

"Rekli smo im kakve ih vježbe očekuju i sistem bodovanja. Najbolji pokazatelj zakonitosti je da je veliki broj djece policijskih službenika otpao nakon fizičkih provjera", naglašava Nermin Kljajić, ministar unutrašnjih poslova USK-a.

"Na našoj web stranici objavili smo određeni set pitanja i time olakšali aplikantima, ali i s novim pravilnikom o prijemu, gdje smo izbacili morfološke provjere poput visine i težine, ali sve ostalo što je prije donosilo dosta odbijanja", pojašnjava glasnogovornik Uprave policije USK-a Adnan Beganović.

Situaciju dodatno usložnjava činjenica da je konstatno 60-ak službenika na bolovanju, a sve su češća i napuštanja službe.

"Veliki broj naših policijskih službenika koji imaju stalni radni odnos traže raskid ugovora radi spajanja porodica ili zaposlenja u inostranstu. Unazad nekoliko imali smo deset zahtjeva, naši policijski službenici su prekinuli radni odnos i taj se trend nastavlja", dodaje Beganović.

Bez obzira na slabu prolaznost testa, već je u u pripremi novi konkurs da bi bilo zaposleno traženih 108 policajaca koji će onda biti upućeni na Policijsku akademiju u Sarajevo.

"Morat ćemo i u 2023, 2024. doći do 350 policijskih službenika. Godine 2025. oko tristo policijskih službenika će ići u penziju i mora se uhvatiti kontinuitet da ne dođe u pitanje operativan rad policije", navodi Kljajić.

U Sindikatu Policije nam kažu da sigurnost nije ugrožena i pozivaju mlade od 18 do 27 godina, ako žele služiti i državi i njenim građanima, da se prijave na naredni konkurs jer:

"Ovo je vrlo častan posao i ko ga bude prihvatio mora to raditi srcem, smatrat će da pravda za koju se borimo mora biti prisutna", poručuje Alagić.

Novi konkurs će, kažu, imati iste uvjete, jer je policiji Unsko-sanskog kantona prioritet kvalitet, a ne kvanitet, a što se potvrdilo prethodnih godina kada su, iako nedovoljno popunjeni, uspješno iznijeli teret migranstke krize.

federalna.ba

Policija USK-a kadar deficit