Policija Haitija tvrdi da je ubistvo predsjednika pripremilo 28 komandosa
Teško naoružana jedinica komandosa koja je izvršila atentat na predsjednika Haitija Jovenela Moïsea, sastojala se od 26 Kolumbijaca i dvojice Haićana, navele su vlasti, dok tragaju za nalogodavcima ubistva.
Moïse (53) je rano u srijedu ubijen od strane, kako navode zvaničnici, skupine stranih, obučenih ubica, koja je najsiromašniju zemlju Amerike uvukla dublje u previranja usred političkih podjela, gladi i raširenog nasilja bandi.
Vlasti su u srijedu pronašle osumnjičene atentatore u kući u blizini mjesta zločina u Petionvilleu, sjevernom predgrađu glavnog grada Port-au-Princea. Sukob je trajao do kasno u noć, a vlasti su u četvrtak privele niz osumnjičenih.
Šef policije Charles Leon „prodefilirao“ je 17 muškaraca pred novinarima na konferenciji kasno u četvrtak, prikazujući brojne kolumbijske pasoše, puške, mačete, voki-tokije i druge predmete, uključujući rezače vijaka i čekiće.
"Stranci su došli u našu zemlju da ubiju predsjednika", rekao je Charles. "Bilo je 26 Kolumbijaca, identificiranih prema pasošima, te dvojica Haićana."
Rekao je da je 15 Kolumbijaca uhapšeno, kao i dvojica Haićana. Tri su napadača ubijena, a osam ih je u bijegu, rekao je Charles.
Jedanaest osumnjičenih uhapšeno je nakon provale u ambasadu Tajvana u Port-au-Princeu, koje se nalazi u blizini rezidencije u kojoj je ubijen Moïse, navodi se u saopćenju tajvanskog ministarstva vanjskih poslova.
Rano u četvrtak ujutro osiguranje ambasade otkrilo je "skupinu naoružanih osumnjičenika", u izjavi ministarstva opisanih kao "plaćenici", i obavijestilo vladu Haitija. Tajvan se složio "bez oklijevanja" da omogući haićanskoj policiji pristup, rekla je glasnogovornica.
“Haićanska policija pokrenula je operaciju oko 16 sati ... i uspješno uhapsila 11 osumnjičenih naoružanih kriminalaca. Postupak je tekao glatko i osumnjičenici se nisu opirali. " Glasnogovornica nije navela nacionalnost uhapšenih muškaraca.
Ambasada je u srijedu zatvorena što je sigurnosna mjera kao odgovor na atentat, a osoblje je radilo od kuće.
Kolumbijski ministar odbrane Diego Molano rekao je u izjavi da preliminarne informacije pokazuju da su Kolumbijci koji su sudjelovali u napadu umirovljeni pripadnici vojske te zemlje. Rekao je da će Bogotá surađivati u istrazi.
Haićanski ministar izbora i međupartijskih odnosa Mathias Pierre identificirao je haićansko-američke osumnjičenike kao Jamesa Solagesa (35) i Josepha Vincenta (55).
Glasnogovornik State Departmenta nije mogao potvrditi je li među uhapšenim bilo koji američki državljanin, ali američke su vlasti redovno kontaktirale haićanske dužnosnike, uključujući istražne vlasti, kako bi razgovarale o tome kako SAD mogu pružiti pomoć.
Dužnosnici karipske države koja uglavnom govori francuski i kreolski jezik rekli su u srijedu kako se čini da su atentatori razgovarali na engleskom i španskom jeziku.
"Bio je to potpuno, dobro opremljen komandos, s više od šest automobila i puno opreme", rekao je Pierre.
Dužnosnici još nisu naveli motiv za ubojstvo.
Moïse, 53-godišnji bivši izvoznik banana koji je na dužnost stupio 2017. godine, ubijen je u srijedu u svojoj porodičnoj kući u brdima iznad Port-au-Princea oko 1 sat po lokalnom vremenu. Prva dama, Martine Moïse, također je ranjena, a kasnije je evakuirana u Miami, gdje je navodno u stabilnom stanju.
Prema novim detaljima koji su se pojavili u lokalnim izvještajima, napadači su vezali osoblje, a jedno od troje Moïseove djece preživjelo je skrivajući se u bratovoj spavaćoj sobi.
Moïse je ustrijeljen najmanje desetak puta i umro je na mjestu događaja, potvrdio je Carl Henry Destin, pravosudni dužnosnik, koji je rekao da su predsjednikov ured i spavaća soba bili pretreseni.
"Pronašli smo ga kako leži na leđima, s plavim hlačama, bijelom košuljom umrljanom krvlju, otvorenih usta, iskopanim lijevim okom“ rekao je Destin glavnim haitskim novinama Le Nouvelliste.
I dok se pojavljuju detalji ove odvažne racije, Haiti je obavijen dubokom političkom neizvjesnošću, a ulice glavnog grada su se ispraznile jer su mnogi stanovnici odlučili ostati kod kuće. "Zaista ne znam što bih rekao ... nesigurnosti je previše", rekla je Darline Garnier, 23-godišnja studentica iz Pétionvillea, blizu mjesta gdje je predsjednik ubijen.
"To je poniženje za našu naciju", rekao je Luckner Meronvil, 46-godišnji vozač taksija, dok su mu u očima navirale suze.
Teorije o tome ko stoji iza ubistva su „podivljale“ na Haitiju i u susjednoj Dominikanskoj Republici, koja dijeli isti otok. Usred tvrdnji da su neki od umiješanih u napad govorili španski, dominikanski list Diario Libre izvijestio je da tamošnji istražitelji ispituju mogućnost da su neki od atentatora zemlju mogli iskoristiti za pristup Haitiju ili bijeg s njega.
A u grozničavoj atmosferi nastavile su se nizati konkurentske - i do sada neprovjerene - teorije, kojima se sugerira da je atentatorski tim Kolumbijaca i Venezuelaca sklopio ugovore s moćnim ličnostima na Haitiju umiješanima u trgovinu drogom i drugim kriminalnim radnjama koji su naručitelji ubistva ili da su u atentat uključeni i članovi Moïseovog osiguranja.
Mnogi su ljudi na Haitiju željeli da Moïse podnese ostavku. Otkako je preuzeo vlast 2017. godine, suočavao se s pozivima da napusti funkciju i masovnim protestima, prvo zbog optužbi za korupciju i upravljanja privredom, a zatim i zbog sve većih ovlaštenja koja je želio imati.
U četvrtak su se Haićani probudili u zemlji bez šefa države, s dugo suspendiranim parlamentom, dva suparnička privremena premijera - od kojih bi jedan trebao položiti zakletvu narednih dana - i ustavnim pravnim vakuumom nakon smrti vrhovnog suca koji je preminuo od posljedica koronavirusa. To je stvorilo potpunu konfuziju oko toga ko je legitimni vođa zemlje od 11 miliona stanovnika - Joseph, koji je zasad preuzeo vlast, ili Ariel Henry, koga je Moïse neposredno prije smrti imenovao za premijera i koji je ove sedmice trebao položiti zakletvu.
"Sve su karte bačene", rekao je Fatton o prividnoj borbi između Henryja i Josepha.
Ryan Berg, analitičar iz Centra za strateške i međunarodne studije smatra: „Mogu zamisliti scenarij prema kojem postoje pitanja u vezi s tim kome su lojalne oružane snage i nacionalna policija, u slučaju da postoje tvrdenje o suparništvu budućeg lidera zemlje. "
Pierre, ministar izbora, rekao je u četvrtak navečer da će predsjednički izbori, kao i ustavni referendum koji je bio zakazan za 26. septembra prije atentata na Moisea, ići prema planu.
"Nije (glasanje) bilo za Jovenela Moisea kao predsjednika – to je bio uslov da se dobije stabilnija zemlja, stabilniji politički sistem, pa mislim da ćemo s tim nastaviti", rekao je Pierre. Dodao je da su pripreme već dugo u toku i da su uloženi milioni dolara kako bi se izbori održali.
federalna.ba/The Guardian