Prilog Amre Ličina

Pokušaj održavanja u životu nikad napuštene ideologije

Granicama se uvijek određivao teritorij unutar kojeg se želi uspostaviti čvrsta kontrola. Na Balkanu je iscrtavanje granica nacionalnih država uvijek bilo praćeno nasiljem i etničkim čišćenjem. I dok Evropa promovira ukidanje svih vrsta granica, etničke granice još uvijek postoje u planovima balkanskih nacionalista, što je i vidljivo u njihovim svakodnevnim nastupima.

Granica na Balkanu se uvijek gledala kao nešto što nije dobro, a  Balkan ima svoju specifičnost pogotovo kada se govori o etničkim granicama, kazao je Martin Berišaj, redovni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Prištini i direktor Naučno-istraživačkog instituta „Albanica“ u Ljubljani.

- U ujedinjenoj Evropi se granice nekako počinju neutralizirati, pošto je veoma bitna komunikacija sa jedne ili druge strane. Sa nacionalističkog stajališta, svako pominjanje granica, nekako pošto je historijsko pamćenje veoma kratko ovdje kod nas, onda nas ponuka da razmišljamo u tom pravcu – da li se priprema rat?! – čim se govori o granicama. U biti, to nije tako. 

Dakle koncept granice ima jasnu definiciju i definisane su načelima međunarodnog prava, dodaje Berišaj.

- Oni koji bi to željeli raskrajati, te granice, recimo u Bosni i Hercegovini... entiteti nemaju suvereniteta, oni bi željeli možda te granice mijenjati. Međutim, nema mijenjanja granica. Čitavi taj krvavi rat koji je bio u bivšoj Jugoslaviji, nije se pomjerila vanjska granica države Jugoslavije niti za milimetar. Tako da se neće pomjeriti ni državna granica Bosne i Hercegovine, Kosova, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i svih drugih.

Prekrajanje nacionalnih granica da bi se riješili etnički sporovi je praksa koja se koristila u kolonijalnoj eri s ciljem stvaranja velikih etnički čistih područja. A taj koncept obično se sviđa nacionalistima, kaže Ramuš Tahiri, politički analitičar.

- Mislim da etničke granice u ovom dijelu Evrope i Balkana nisu donijele dobra nikome. Ne mogu se uspostaviti sporazumno nikad, ne mogu se uspostaviti bez nasilnog preseljavanja stanovništva i ne mogu donijeti mir, niti su ikad donijele mir.

Nedavna izjava srbijanskog ministra Aleksandra Vulina o stvaranju srpskog svijeta jedan je od primjera želje za stvaranjem integralne  i homogene zemlje, kaže Sonja Biserko, osnivačica i predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, te dodaje da su zemlje stvorene na etničkom principu – bomba za Evropu.

- Legitimisanje principa po etničkoj liniji je bomba za Evropu, istočnu Evropu i sve ove nove zemlje, nove demokratije  koje imaju manjinska pitanja koja mogu biti uvod u neku vrstu konflikta. Naravno, to se odnosi i na Rusiju, koja i sama koristi ruske manjine u susjednim zemljama i na neki način urušava teritorijalni integritet tih zemalja.

U bliskoj prošlosti prilikom pokušaja promjene granica korišteno je etničko čišćenje, a postojao je i program „humanoga preseljenja“ koje je promovisala Srpska akademija nauka i umjetnosti. U oba se slučaja radilo o kriminalnoj operaciji prekrajanja etničkih i političkih granica na jednome prostoru. Poslanik njemačke SPD u Bundestagu  Josip Juratović:

-  Situacija je zapravo takva da bi, kada bismo svim separatističkim pokretima dozvolili povlačenje novih granica, dobili 40 novih država u Evropi. Šta bi to značilo, možete zamisliti. Ali ako se držimo Balkana, mislim da bi ovakvi potezi samo vodili ka novim sukobima.

U evropskom kontekstu, nastojanje za ukidanjem granica sasvim sigurno predstavlja značajan doprinos ka perspektivi izgradnje mira između naroda. Međutim, na Balkanu - one se još uvijek iscrtavaju.