videoprilog Harisa Šertovića (Dnevnik 2)

Počinje gradnja HE Buk Bijela, projekt entiteta RS i Srbije

Susjedna Srbija će ovog ponedjeljka s bosanskohercegovačkim entitetom RS položiti kamen-temeljac za izgradnju hidroelektrane Buk BIjela. Sve po zakonu, tvrdi Republika Srpska. Državno pravobranilaštvo tvrdi da nije. Jedno je sigurno. Kamen-temeljac će sutra biti položen.

Da su namjere za izgradnju ove hidroelektrane konkretizovane bilo je jasno još u novembru prošle godine, kada su premijerka Srbije Ana Brnabić i premijer entiteta RS Radovan Višković potpisali zajedničku izjavu. Samo mjesec ranije Milorad Dodik najavio je da prepreka, barem što se njih tiče, nema.

- Drago mi je što mogu da kažem da smo riješili problem vezano za Buk Bijelu u pogledu Konkurencijskog savjeta BiH i dato je pozitivno mišljenje da se ide u izgradnju. Javnost zna da smo to koncipirali da radimo zajedno s Vladom Srbije – izjavio je Dodik u oktobru prošle godine.

Premijerka Srbije Ana Brnabić s oduševljenjem najavljuje postavljanje kamena temeljca što je, nakon najava, i brojnih izjava, suštinski prvi konkretan potez na terenu.

- Sedamnaestog maja postavljamo kamen temeljac za hidroelektranu Buk Bijela i to je strateški projekt do kojeg nam je mnogo stalo i na kojem smo mnogo radili i koji će finansirati Republika Srbija – najavila je Brnabić u krajem aprila ove godine.

I to kao većinski vlasnik. Naime, elektroprivreda ove zemlje ima udjel od 51% u novoformiranom preduzeća HES Gornja Drina, koji čine zajedno s elektroprivredom entiteta RS. Zanimljivo je objašnjenje entitetskog premijera Radovan Viškovića o načinu raspodjele vlasničkog kapitala.

- To smo uradili iz praktičnih razloga da ne moramo prolaziti procedure javnih nabavki – naveo je Višković.

Za to vrijeme pojedinačne, ali ne i institucionalne reakcije, iako se govorilo da je ovo protivno interesima države Bosne i Hercegovine. 24 zastupnika državnog parlamenta podnijela su zahtjev Ustavnom sudu BiH navodeći da je riječ o kršenju suvereniteta zemlje.

- Ukoliko Ustavni sud donese pozitivnu odluku po našem zahtjevu, vlasti RS-a neće moći nastaviti na tom projektu tako da je u tom slučaju čak moguće izbjeći međunarodne pravne mehanizme koji bi u suprotnom trebali ići prema Srbiji – objašnjava Damir Arnaut, zastupnik NS-a u Zastupničkom domu PSBiH.

- U ovom trenutku HE Buk Bijela se nalazi na prostoru RS-a. One jesu na rijeci Drini, ali rijeka Drina u tom pojasu nije granica između Srbije i BiH i mi imamo suverena prava kao RS, neko kaže entitet, da donosimo takve odluke i da uređujemo ekonomski prostor na bazi svojih interesa, sve u skladu s propisima – tvrdi Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS-a (SNSD).

Međutim, iz Pravobranilaštva BiH tvrde suprotno:

“U sve eventualne postupke koji za predmet imaju državnu imovinu, a pogotovu kada se radi o pitanjima međunarodnog karaktera i državne granice, morale bi biti uključene nadležne institucije Bosne i Hercegovine, što u odnosu na ovaj predmet nije bio slučaj. Dakle, radi se o postupanju koje je u suprotnosti s važećim propisima i odlukama Ustavnog suda BiH.”

Dok se slovima na papiru brane interesi države, iz entiteta RS najavljuju da je ovo tek početak. Gradit će se i hidroelektrane u Foči, Pauncima, ali i energetski objekti u Nevesinju i Gacku te solarne elektrane u Trebinju. Zasad nije poznato da li će Srbija učestvovati i u ovim projektima, ali je jasno da su energetski potencijali BiH itekako primamljivi susjednoj zemlji kojoj entitet RS omogućuje gotovo apsolutno gospodarenje.

federalna.ba

Buk Bijela hidroelektrana Drina
Drina migranti
0 24.08.2024 15:07
migranti Drina
0 23.08.2024 20:21
migranti Drina
0 23.08.2024 16:24
Nermin Nikšić izgradnja hidroelektrana rijeka Una
0 20.08.2024 08:28