Počelo obilježavanje neustavnog dana RS-a
U Banjoj Luci i drugim gradovima Republike Srpske počelo je obilježavanje 9. januara kao "dana Republike Srpske" koji je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim. Sutra će biti održana centralna manifestacija kojoj neće prisustvovati predsjednik tog entiteta Milorad Dodik, jer se oporavlja od operacije. Iako je ministar odbrane Zukan Helez odbio dati saglasnost za prelet vojnog helikoptera Srbije, delegacija predvođena srbijanskim premijerom Milošem Vučevićem je, ipak, doputovala u Banju Luku. Ulice ovog grada okićene su zastavama entiteta, ali i susjedne Srbije.
Centralna manifestacija obiljažavanja neustavnog dana RS-a bit će održana sutra u Banjoj Luci, a već danas počelo se s polaganjem vijenaca, te je nastavljeno svečanom akademijom na kojoj su dodijeljena odlikovanja najzaslužnijim pojedincima i institucijama.
Sve prolazi bez dva najviša zvaničnika RS-a i Srbije, Milorada Dodika i Aleksandra Vučića. Za Dodika se zna da se oporavlja od nedavne operacije, dok Vučić već nekoliko godina ne dolazi na obilježavanje neustavnog praznika, šaljući delegaciju Vlade. Dodikove dužnosti preuzeli su član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, premijer Radovan Višković i ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan. Cvijanović je istakla da je Republika Srpska često zatrpana mržnjom, ali da je sigurna da će opstati:
„Danas živimo u miru i slobodi i trebamo da gradimo Republiku Srpsku kao modernu i demokratsku zajednicu u kojoj svaki čovjek treba da se osjeća zaštićeno i svaki narod da se osjeća zaštićeno, ali i zajednicu u kojoj pravimo bolje uslove za život. Bili smo pod raznim problemima i nedaćama, ali smo uvijek odolijevali.“
Entitetski premijer Radovan Višković, očito u namjeri da omalovaži državu Bosnu i Hercegovinu, izjavio je da svako ima pravo da u okviru zajednice, koja se zove BiH, slavi svoje datume:
„Mi nikoga ne vrijeđamo i ne šaljemo uvredljive poruke, nego želimo da budemo poštovani.“
U međuvremenu, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković podnio je inicijativu Vijeću ministara da 9. januar bude proglašen danom žalosti na nivou Bosne i Hercegovine, a na osnovu ranijeg prijedloga nekoliko udruženja žrtava. U obrazloženju je, među ostalim, navedeno da 9. januar kao datum predstavlja uvod u planove razbijanja Bosne i Hercegovine te početak udruženog zločinačkog poduhvata.
Zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ramiz Salkić
kazao je da je proslava ovog neustavnog dana ponovo organizirana, jer niko nije kažnjen zbog kršenja odluka Ustavnog suda BiH o zabrani obilježavanja 9. januara kao dana RS-a:
„Da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine radi svoj posao, da su kažnjeni oni koji su ranije kršili odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine i obilježavali 9. januar kao dan entiteta RS, uprkos odluci Ustavnog suda, danas mi ne bismo imali ovakvu histeriju i ovako ponašanje.“
Podsjećamo, Ustavni sud BiH do sada je tri puta presudio da je proslava 9. januara kao dana RS-a neustavna, ali do sada niko nije krivično odgovarao. Također, Ustavni sud nije osporio pravo na dan Republike Srpske, ali je utvrdio da dan RS-a ne može biti 9. januar.