videoprilog Emine Smajlović (Federacija danas)

Počela primjena Pravilnika o zabrani pušenja, inspektori neće odmah kažnjavati

U Federaciji BiH je i zvanično počela primjena Pravilnika o zabrani pušenja u zatvorenim javnim prostorima, uključujući ugostiteljske objekte, radna mjesta i javni prijevoz. U skladu sa pravilnikom, ugostiteljski objekti imaju šest mjeseci za prilagođavanje, a predviđene su i efikasnije mjere kažnjavanja. Inspektori izlaze na teren, ali neće odmah pisati kazne, počinju upozorenjima.

Od danas je ćeif pušača u Federaciji zabranjen stupanjem na snagu Pravilnika o zabrani pušenja. Pravilnik je jasan - ugostiteljski objekti do 50 kvadratnih metara u kojima se služi samo piće mogu izabrati da li će biti pušačkog ili nepušačkog tipa. Ako se dozvoli pušenje, to znači i još uslova, kao što su adekvatna ventilacija zraka. Za objekte manje od 50 kvadratnih metara u kojima se služe i hrana i piće - pušenje je u potpunosti zabranjeno. Pored obaveznih mjera, Pravilnikom su određene i novčane kazne za one koji se mjera ne budu pridržavali.

„Kaznena odredba za fizičko lice koje krši zakon u vidu gosta koji dođe u ugostiteljski objekat je 100 KM. Za pravna lica raspon kazne je od 1000 do 5000 maraka. Narednih 6 mjeseci je upozorenje za ugostiteljske objekte po jedanput. Inspektor dođe i objasni mu kako treba, da neki razuman rok da to ispravi, on to ne ispoštuje - i onda očekuje da neće biti kažnjen“, kazao je pomoćnik ministra zdravstva FBiH Vedran Marčinko (NS).

Pored federalnih i kantonalnih inspektora koji će kontrolisati primjenu Pravilnika, kršenje zakona mogu prijaviti i sami građani.

„Svakodnevno putem naše stranice kampanje 'Zdravlje i zakon' dobijamo primjere dobre i loše prakse. Mi smo nedavno razvili mehanizam prijave loših praksi i kršenja zakona i mehanizam da se pohvale dobri primjeri prakse u Federaciji i kod poslodavaca i u ugostiteljskim objektima i u drugim javnim zatvorenim prostorima. Postoji već više od 70 prijava takvog tipa“, kazala je Jasmina Čekrić, izvršna direktorica PROI-ja.

A građani su podijeljeni. Za jedne je ovaj zakon pozitivna praksa, a drugima kvari dugogodišnje zadovoljstvo.

"Pošto sam ja okorjeli pa prestali pušač sa astmom - mislim da je dobro."

"Nije dobro. Samo štiti nepušače, a gdje su pušači?"

"Neka svako puši u svojoj kući ako ne može bez tog ćejfa."

Zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama u mnogim evropskim zemljama primjenjuje se godinama. Mi kao i obično za Evropom kasnimo, a i zakon smo usvojili na svoj karakteristično nepotpun način - samo u jednom entitetu. Za Republiku Srpsku i Distrikt Brčko, barem za sada, pravila ne važe.

federalna.ba

zabrana pušenja