Prilog: Lejla Hodžić

Plinska kriza uzrokovana političkim rivalstvom

U protekla tri dana za Kanton Sarajevo je isporučeno 215.000 kubika plina manje u odnosu na garantovane količine. Vlada Kantona Sarajevo koja je održala hitan sastanak sa vodećim ljudima Sarajevogasa i Toplana, poručila je kako neće dozvoliti da stanovnici ostanu bez grijanja, uprkos političkom pritisku sa federalnog nivoa. Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Enver Hadžiahmetović poručio je kako je to udar na Kanton Sarajevo jer je Energoinvest generalni krivac. Isporučuje 950.000 Sarajevogasu, a treba 1,2 miliona. Moramo osigurati oko 500 kubnih metara za narednih pet dana, rekao je Hadžiahmetović, o problemu snabdjevanja plinom, koji je pogodio ovaj kanton već u decembru:

„Energoinvest u ime Vlade FBIH, može izvršiti nabavku na osnovu našeg zahtjeva. Ta nabavka će ići na regionalne dobavljače, znači Srbija, Hrvatska, Mađarska...u okolini. Oni će tražiti na tržištu i ponudiće nam tu cijenu, kao što su nam ponudili, pet puta veću. To je moguća opcija. Postavljamo jedno drugo pitanje zašto te dodatne količine.“ 

Iz Energoinvesta su uputili javnu obavijest: 

„Tražili smo da se najkasnije do 25.01.2022. do 8h pismeno izjasne i daju potvrdu o narudžbi dodatnih količina gasa. Preduzeće je isporučilo 18,5% više količine gasa u odnosu na prosječne dnevno naručene količine gasa za ovaj mjesec.“

Iz Energoinvesta su potvrdili ranije pisanje medija da su Sarajevogasu i Toplanama u subotu ponudili naručivanje i isporuku dodatnih količina prirodnog gasa. No očigledno je da cijena te nabavke prevazilazi mogućnosti kantonalne vlade, posebno ako moraju računati na smanjenje javnih prihoda. Podsjetimo, ranije je zatražena i pomoć resornog federalnog ministarstva. Ministar Nermin Džindić:

„U ovoj godini Vlada FBIH nažalost nije u mogućnosti da nastavi neki vid subvencioniranja.“

Trenutno u Sarajevu 70 posto kotlovnica radi na alternativnim gorivima, zbog reduciranih količina plina. Direktor Sarajevogasa Edis Baković:

„Arcelor Mittal je danas tokom čitavog dana trošio količine gasa duplo više nego inače. I kao što smo već najavljivali, krajem decembra , Energoinvest ima ograničene količine isporuke prirodnog gasa za Kanton Sarajevo, tako da je došlo do još većeg pogoršanja gasnog sistema.“

KJKP Toplane Sarajevo koriste alternativno gorivo kaže portparol Irma Aščerić:

„S obzirom da su određene količine alternativnog goriva, zbog istog problema, koji se ponavlja, potrošene tokom proteklog perioda a kako se u narednom periodu očekuje izuzetno niske temperature, Toplane Sarajevo nemaju dovoljne količine alternativnog goriva. Mi na ovakvim minusima zagrijavanje možemo vršiti još danas ili eventualno sutra.“

O problemima napajanja plinom bilo je riječi i protekle godine, već s početkom najava o prelasku na Turski tok. Osim toga, iz Energoinvesta su početkom mjeseca januara upozorili Vladu KS da osigura dodatne količine ili alternativna rješenja, jer su i meteorološke prognoze najavile značajnije temperaturne razlike i hladnije dane u ovom mjesecu. Almir Bečarević, bivši direktor BH Gasa i stručnjak za gasni sektor već je ljetos upozoravao na ove opasnosti:

„Ovo danas što zasjeda vlada KS, kako ćete pomoći kad je Energoinvest ograničen na 850.000 kubika a treba vam 1,2 ili 1,3 miliona. Znači jedino rješenje je mazut i lož ulje, nema drugog rješenja.“

Problem će vjerovatno biti prevaziđen alternativnim mogućnostima ali ostaje pitanje zašto svi akteri ne učestvuju u rješavanju akutnog problema koji dodatno u vrijeme pandemije i siromaštva stvara teškoće stanovništvu. Gasna politika trebala bi biti državno, a ne samo kantonalno pitanje, posebno jer su Sarajlije niz godina dočekivale u zebnji hoće li biti ili ne grijanja. Ipak kantonalna organizacija SDA Sarajevo odbacuje tvrdnje Vlade da je plinska kriza posljedica političkog pritiska s federalnog nivoa, da Energoinvest gas nabavlja već 45 godina, a da su problemi s isporukom pojavljivali se samo u toku agresije na BiH i za vrijeme aktuelne vlade Trojke. A oni koji žive u Sarajevu i više od dobavljača, zaista pamte krize s grijanjem.

 

Federalni radio
sport Federalni radio
0 26.04.2024 23:26
Vijesti u 22 Federalni radio
0 26.04.2024 22:16
sport Federalni radio
0 26.04.2024 16:44
Vijesti u 17 Federalni radio
0 26.04.2024 16:43
sport Federalni radio
0 25.04.2024 23:47
Vijesti u 22 Federalni radio
0 25.04.2024 22:38