videoprilog Danke Cvijić (Dnevnik 2)

Pet posto je socijalna pomoć, a ne povećanje plate

Vlada RS-a najavila je povećanje plata zaposlenima u javnom sektoru za pet posto. Tako povećanje plata očekuje zdravstvene radnike, pripadnike MUP-a, radnike u prosvjeti i administrativne radnike u pravosuđu. Iz Vlade kažu povećanje je u skladu sa mogućnostina, ali je pitanje koliko će pet posto veća plata uspjeti zakrpiti sve rupe načinjene pandemijom i sačuvati radnike kako ne bi napustili ovu zemlju, a u čemu zdravstveni radnici već prednjače.

Medicinskim radnicima, koji su na prvoj liniji odbrane od korona virusa, povećanje plata od pet posto i ne znači mnogo. U jeku pandemije virusa, zbog ovakvih odluka, možemo doći u situaciju da nemamo dovoljno medicinskog osoblja, jer je veliki dio njih kofere već spakovao.  Zbog nezadovoljstva ovim povećanem, najavljeni su pregovori o modelima povećanja.

„Moramo reći koliko se ove godine povećava, koliko iduće, jer to je taj poseban model za zdravstvene radnike, oni najpodložniji odlasku i imaju najviše ponuda kad se pandemija smiri, moramo da nađemo taj model“, kaže zamjenik direktora UKC-a RS-a Nenad Stevandić.

Ovim povećanjem, plata ljekara bi u prosjeku bila veća za 80 maraka, medicinske sestre i tehničari imali bi povećanje za 40 maraka, dok bi plata pomoćnog osoblja bila povećana tek za dvadesetak maraka.  Iz Sindikata radnika u zdravstvu kažu da je ova odluka ponižavajuća, te najavljuju proteste ukoliko se nešto ne promijeni.

„Nećemo ovaj put odustati. Nećemo da nam neko daje socijalnu pomoć. Na kraju krajeva, ako to već i misle, neka to prevedu u socijalnu pomoć, a ne u povećanje plata“, poručuje Željko Šukalo, predsjednik Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu.

Na povećanje od pet posto zdravstveni radnici pristaju samo ukoliko bi povećanje bilo kontinuiran proces, te je neophodno formirati memoradnum o narednim povećanjima. Kažu, poželjno bi bilo da plata medicniske sestre iznosi bar 1.500 maraka.

„Da mi tačno znamo sad koliko ćemo povećanje imati do Nove godine i od Nove godine - i u sljedećoj godini da znamo tačno kojim kontinuitetom će se ta povećanja kretati. Onda bi ovo povećanje od pet posto imalo smisla“, ističe Mirko Šerbedžija, predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara.

Da se bilo ko bavio očuvanjem privrede i prometa koje su firme ostvarivale prije pandemije, imali bismo veći priliv sredstava za finansiranje javnog sektora, a ovako smo došli u situaciju da se zadužujemo da bismo povećali plate, navodi ekonomista Zoran Pavlović. Sa obećanjima ne treba trčati pred rudu, nego se treba prvo dogovoriti sa sindikatima i samim radnicima, a pet posto je malo, kaže Pavlović: „Kada pogledam koliko to u novcu iznosi u jednoj godini, onda shvatimo da je to vrlo mali iznos u odnosu na novac koji smo dobili, kako od Europske unije tako i od Međunarodnog monetarnog fonda, za pomoć zdravstvu“.

Bolesnike ne liječe zgrade i oprema, nego ljudi, i to ljudi koji su ovim povećanjem poniženi i dovedeni u situaciju ili da organizuju proteste ili da bježe iz ove zemlje, pojašnjavaju iz sindikata.

federalna.ba

plata plaća
plata prosječna plata najniža plata minimalna plata
0 16.08.2024 12:34
Milorad Dodik plaća plaće plata plate
0 19.05.2024 20:14
Gordana Bulić Marin Bago plate plaće plaća plata
0 15.03.2024 22:16
policija policajci plata plaća plaće plate Federalni radio
0 19.01.2024 18:04
najniža plata najniža plaća plata plaća
0 05.01.2024 20:05