Pet američkih vojnika ranjeno u napadu na vojnu bazu u Iraku
(Izvor: Fena/Ilustracija)

Pet američkih vojnika ranjeno u napadu na vojnu bazu u Iraku

Najmanje pet američkih vojnika ranjeno je u napadu na vojnu bazu u Iraku, saopćili su američki zvaničnici Reutersu, dok se Bliski istok priprema za mogući novi val napada Irana i njegovih saveznika nakon prošlosedmičnog ubistva visokih članova grupa Hamas i Hezbollah.
Dvije rakete 'kaćuše' ispaljene su na zračnu bazu al Asad u zapadnom Iraku, saopćila su dva iračka sigurnosna izvora. Jedan izvor kazao je da su rakete pale u bazu. Nije jasno da li je napad bio povezan sa prijetnjama Irana da će uzvratiti zbog ubistva čelnika Hamasa.
Američki zvaničnici, koji su govorili za Reuters pod uslovom da ostanu anonimni, saopćili li su da je jedan od ranjenih Amerikanaca u teškom stanju. Broj ranjenih temelji se na prvim izvještajima koji se još mogu promijeniti, kažu oni.
- Osoblje baze provodi procjenu štete nakon napada - dodao je jedan od zvaničnika.
Ismail Haniyeh, politički vođa palestinske grupe Hamas, ubijen je u iranskoj prijestolnici Teheranu prošle sedmice, u napadu koji je izazvao prijetnje Irana osvetom Izraelu. Iran je za ubistvo optužio Izrael, ali Izrael nije preuzeo odgovornost.
Nakon ubistva višeg vojnog zapovjednika libanske grupe Hezbollah Fuada Shukra, u napadu na Bejrut prošle sedmice, ubistva su podstakla zabrinutost da se sukob u Gazi pretvara u širi bliskoistočni rat.
Iran je saopćio da SAD snosi odgovornost za ubistvo Haniyeha zbog njihove podrške Izraelu.
Američki ministar odbrane Lloyd Austin i njegov izraelski kolega Yoav Gallant usuglasili su se u razgovoru da je napad označio "opasnu eskalaciju", saopćeno je iz Pentagona.
Prošle su sedmice Sjedinjene Države izvele napad u Iraku na pojedince za koje su američki zvaničnici saopćili da su militanti koji se spremaju lansirati bespilotne letjelice i predstavljaju prijetnju američkim i koalicijskim snagama.
Pentagon je saopćio da će rasporediti dodatne borbene avione i mornaričke ratne brodove na Bliski istok, dok Washington nastoji ojačati odbranu nakon prijetnji Irana i njegovih saveznika Hamasa i Hezbollaha.
Jedan od rijetkih saveznik Sjedinjenih Država i Irana, Irak ima 2.500 američkih vojnika i milicije koje podržava Iran povezane s njegovim snagama sigurnosti.
Irak želi da se jedinice iz vojne koalicije pod američkim vodstvom počnu povlačiti u septembru i
https://fena.ba/author/sub-desk 06.08.24 09:25 Stranica 1 od 2

 da službeno prekinu rad koalicije do septembra 2025., saopćili su irački izvori, pri čemu će neke američke snage vjerovatno ostati u tek dogovorenoj savjetodavnoj misiji.
Irački premijer Mohammed Shia al-Sudani razgovarao je s američkim državnim sekretarom Anthony Blinkenom.
Irački zvaničnik kazao je da je Blinken tražio od Sudanija da pomogne u smanjenju regionalnih napetosti tako što će pomoći u uvjeravanju Irana da ublaži svoj odgovor na, kako kaže, izraelski napad na Teheran u kome je prošle sedmice ubijen vođa Hamasa.
General američke vojske Michael “Erik” Kurilla, zapovjednik američke Centralne komande, trenutno se nalazi na Bliskom istoku. Jedan od američkih zvaničnika izjavio je da Kurilla razgovara sa saveznicima kako bi osigurao koordinaciju u slučaju iranskog napada na Izrael, prenosi Reuters.

federalna.ba/Fena

Irak SAD