Pentagon: Američka plutajuća luka za pomoć Gazi operativna za 60 dana

Pentagon: Američka plutajuća luka za pomoć Gazi operativna za 60 dana

Plan američkog predsjednika Joea Bidena da izgradi plutajuću američku vojnu luku kako bi se ubrzala pomoć Gazi mogao bi potrajati do 60 dana kako bi postao stvarnost i uključuje više od 1.000 američkih vojnika, saopćio je Pentagon.

Pentagon je ponudio vremenski okvir dan nakon što je Biden najavio inicijativu u svom govoru o stanju Unije, dok nastoji smiriti bijes u svojoj Demokratskoj stranci zbog njegove čvrste podrške izraelskoj ofanzivi u Gazi od 7. oktobra.

Ujedinjene nacije upozorile su da je glad u Pojasu Gaze "skoro neizbježna" bez hitne akcije. Formalni zaključak da je glad stigla u obalsku enklavu od 2,3 miliona ljudi mogao bi uslijediti iduće sedmice. Ujedinjene nacije poručile su da je, kada se proglasi glad, prekasno da se pomogne brojnim ljudima.

- Djeca u Gazi jedva čekaju da jedu. Oni već umiru od neuhranjenosti, i spašavanje njihovih života je pitanje sati ili dana, a ne sedmica - kazao je Jason Lee iz Save the Children.

Neki američki zakonodavci i humanitarne organizacije saopćili su da je sistem plutajućeg pristaništa maskirao veći problem - neuspjeh da se izraelska vlada natjera da dozvoli više pomoći da uđe u Gazu kopnom, što je najbrža i najefikasnija opcija.

- To nije problem logistike; to je politički problem - izjavila je Avril Benoît, izvršna direktorica Ljekara bez granica u Sjedinjenim Državama.

- Umjesto da gledaju na američku vojsku da izgrade rješenje, Sjedinjene Države bi trebale insistirati na trenutnom humanitarnom pristupu, koristeći puteve i ulazne tačke koje već postoje - kazala je.

General-major ratnog zrakoplovstva Patrick Ryder, glavni portparol Prntagona, kazao je da je planiranje lučkog sistema još u ranoj fazi, a naredbe o raspoređivanju tek počinju da stižu onim vojnicima koje će krenuti na Bliski istok.

Pentagon je saopćio da još nije tačno odredio kako će mjesto slijetanja za sistem plutajuće luke biti osigurano od bilo kakvih prijetnji i dodao je da je u razgovorima s partnerima, uključujući Izrael.

Na pitanje da li Pentagon predviđa da će lučki sistem biti na meti Hamasa, koga SAD naziva terorističkom organizacijom, Ryder je rekao: "To je svakako rizik."

- Ako Hamas, međutim, zaista brine o palestinskom narodu, onda bi se, opet, moglo nadati da će se ta međunarodna misija za isporuku pomoći ljudima kojima je potrebna moći nesmetano odvijati - rekao je Ryder.

Ipak, u nagovještaju da je sigurnost zadovoljema, Ryder je kazao da nikakve američke trupe neće ući u Gazu, čak ni privremeno, kako bi dovršile izgradnju luke.

Američki lučki sistem koji se predviđa za Gazu uključuje dvije odvojene komponente - prva je izgradnja plutajuće, priobalne barže koja bi mogla prihvatiti isporuku pomoći.

Američka vojska zatim bi prebacila pomoć odatle na plutajući, 550 metara dugi, nasip usidren uz obalu.

Kada postane operativan, lučki sistem bi omogućio isporuku oko dva miliona obroka stanovnicima Gaze dnevno, saopćio je Ryder, prenosi Reuters.

federalna.ba/Fena

Pentagon SAD Pojas Gaze