Pendeš: HDZ ne bi podržao SDS-ov prijedlog zakona jer nije dobar i Bošnjaci su to znali

Ko su pravi promicatelji evropskih vrijednosti, a ko koči napredak? O Izbornom zakonu, legitimitetu i budućnosti u emisiji Rezime govori Marina Pendeš, predsjednica Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Na početku razgovora Pendeš se osvrnula na jučerašnju prekinutu sjednicu Doma naroda.

„U ovom momentu, pogotovo kad očekujemo pozitivan iskorak što se tiče EU u smislu otpočinjanja pregovora za BiH, mislim da nije poslana dobra poruka na način da je prekinuta sjednica iz razloga da je usvojeni dnevni red na neki način antiustavno djelovanje  - kako to neki tumače“, pojasnila je ona, pa dodala:

„Osobno smatram, a i mi iz Kluba HDZ, da to nema veze s antiustavnim djelovanjem. Svaki izaslanik ima, sukladno poslovniku, pravo predlagati određene izmjene zakona i inicijative. Da li ćemo mi to staviti na dnevni red, usvojiti, to je demokratsko pravo, zato postoji parlament. To je parlamentarna demokratija“.

Prema njenim riječima, način na koji su, prije svega Šefik Džaferović, okarakterizirali prijedlog koji je dostavljen kao tačka dnevnog reda da je antiustavno djelovanje - to nije korektno.

„Gospodin iz SDS-a je trebao predložiti, i mislim da što se tiče sadržaja zakona nije korektan i ne bih ga podržala. Klub HDZ-a je bio za to da se napokon udovolji izaslaniku zbog toga što ima demokratsko pravo da se stavi na dnevni red. Mi bismo podržali i hitni postupak, i kad bi se glasalo mi bismo bili protiv zakona“, objašnjava Pendeš.

Kako je navela, iako su članovi Kluba Bošnjaka znali šta će HDZ uraditi, ispalo je kao da HDZ podržava neustavno djelovanje. HDZ BiH je politička stranka koja je doprinijela da BiH bude nezavisna i jedinstvena, adekvatno i sistemski doprinosi evropskom i evroatlantskom putu, poručila je ona.

„Jučerašnja poruka ima veze s porukom koju možda predstavnici SDA šalju predstavnicima Trojke koji čine Vijeće ministara“, dodala je.

Govorila je i o zakonu o sudu, odnosno šta je realan kompromis.

„To se treba rješavati u Vijeću ministara. Politika je umijeće mogućeg. Vi se nekad morate i odreći nečeg da bismo postigli zajednički cilj. Ako nam je cilj otpočinjanje pregovora onda mora postojati neki kompromis. Ako je postojao neki dogovor da dio tog suda bude u RS-u, ne znam u čemu je problem gdje se nalazi, može i u Trebinju“, kazala je.

Naglasila je i da nije dobro da visoki predstavnik donese odluku o izbornom zakonu.

„Ministar pravde priprema prijedlog izbornog zakona koji se ne tiče samo tehničkih izmjena, nego se tiče i suštinskih i implementaciji presuda. To je jako bitno da se napravi cjelovit zakon. Analizirajući SDA-ov prijedlog vidi se da to ne odgovara stvarnim potrebama i to što je sadržano u tom zakonu ne omogućava ni da se poboljša stepen integriteta niti ćemo u potpunosti moći provesti izbore, ako se usvoji taj zakon. Trebalo je provesti više vremena i razgovarati o tome šta je suština“, smatra Pendeš.

federalna.ba

Rezime Marina Pendeš