Pejanović: Istina se ne može negirati, odvojiti elite od naroda

Izgradnja mira u BiH teče i pored snaga koje još uvijek negiraju historijsku istinu o genocidu u Srebrenici, istakao je to u Dnevniku D - Mirko Pejanović, potpredsjednik Akademije nauka i umjetnosti BiH i bivši član Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine.

„Naravno da je otežano izgrađivati povjerenje i mir, kad unutar BiH postoje snage koje negiraju genocid. One s vremena na vrijeme postanu aktivnije, prave propagandu, daju izjave koje zavađaju, ali one su svakako pred historijom jedna prošlost. I valja se s njima još boriti, ali bit će prošlost“, kaže Pejanović.

O narativu koji preovladava u RS-u i Srbiji da je Rezolucija o genocidu u Srebrenici usmjerena protiv srpskog naroda u cjelini, naglašava da elite koje su opterećene i zadojene nacionalizmom ne mogu da se oslobode tog narativa.

„Jasno je zašto im taj narativ treba – da mogu instrumentalizirati građane. Istina se ne može promijeniti i negirati – ova Rezolucija će biti međunarodno obilježavanje genocida u Srebrenici i bit će doprinos kulturi sjećanja i da svi narodi uzmu svoju odgovornost, naročito oni u BiH i susjedstvu, prema tom događaju. Nema tu ni pola rečenice da su narodi genocidni. Treba odvojiti elite od naroda“, ocijenio je Pejanović.

Pejanović je Dodikovu izjavu da ako Rezolucija bude usvojena, Srbi više neće moći živjeti pored Bošnjaka, nazvao rasističkom.

„To je jedna vrsta rasizma jer BiH je hiljadama godina opstajala u životu u kome su Bošnjaci, Srbi, Hrvati, Jevreji i drugi bili pod istim nebom, na istoj zemlji. Nije ih niko mogao u tome omesti, pa neće ni Dodik“, ustvrdio je on.

Naglasio je da se 'ovdje rat ne može povesti'.

„Ovdje se nijedna sila ne može upotrijebiti osim onog koji je dobio mandat u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma da gradi i čuva mir, a to je NATO savez. Dodiku je lako verbalno produbljivati retoriku, prijetnju, ali samo potezanje sile, on je sigurno svjestan da bi, prije svega, njega to stiglo. Nema uslova da se ovdje pokrene rat, ali ima snaga koje razvijaju, retoriku, mržnju, strah. Građani BiH su prošli mnoga iskustva, proći će i ovo. Vlasti u BiH i opozicija u ovakvim situacijama moraju učiniti mjere preventive kako bi se ovo zaustavilo, to se odnosi i na OHR. Ne može se igrati ping-pong s odlukama koje donosi NSRS, pa ih OHR ukida. Mora se to presjeći“, kazao je on.

Dalje je naveo:

„Što se tiče preventivnih radnji, ne bih preporučio da se drže mitinzi na miting. To nam ne treba. Treba sve institucije protresti, posebno sigurnosne, parlamentarne i izvršne vlasti, da li u ovom vremenu poduzimaju sve radnje da preveniraju ono što bi se moglo dogodi ako bi neki radikalizam išao dalje“.

Sve stranke imaju vrijedne aktiviste, a imaju i one koji su zapušteni i lijeni, naglasio je Pejanović.

„Mi još nismo izgradili političke stranke koje dolaze u parlamente da imaju dvije komponente – jedna je kompetentnost, i na lokalnom, kantonalnom, entitetskom i državnom nivou. Druga je etički integritet. Ovolika stopa korupcije u koju su ušetali i pripadnici mnogih stranaka govori da mi nemamo elitu koja služi opštem dobru. Ovo do čega smo došli, da ulazimo u pregovore o članstvu u EU, će prorijediti i naše elite. Donosit će se zakoni koji preuzimaju evropsku pravnu stečevinu koja normira evropske standarde s kojima nama valja živjeti“, ocijenio je on.

Kako je naveo, mladi su najveći resurs i bogatstvo jednog društva.

„To su ljudi koji donose novu energiju, nova znanja, pa i prohtjeve u pogledu reformi. Naša omladina ima svoje organizacije, ali mogla bi da učestvuje u mnogim nevladinim organizacijama, mogla bi mnogo više da učini za dobrobit ove zemlje. Zasad omladina pretežno rješenje nalazi odlaskom u inostranstvo. Preporučio bih da to svoje negodovanje preveniraju izlaskom na izbore“, poručio je Pejanović.

Evocirao je i uspomene na 2. maj 1992. i herojsku borbu za odbranu Sarajeva.

„Grad je uređen, nove četvrti, nova naselja, nova tramvajska pruga, a onda se prisjećam onog šta je bilo 2. maja 1992. godine kada je gorio tramvaj na Skenderiji i kad je bio direktan napad na tom prostoru. Bio je direktan napad na zgradu Predsjedništva RBiH. Teritorijalna odbrana koja je konsolidovana i bila pod jedinstvenom komandom od sredine aprila 1992. sa svojim jedinicama, zajedno s jedinicama Specijalne policije, pružila je otpor i odbranila Predsjedništvo. Tad je uništen i onaj poznati tenk koji je išao u pravcu Predsjedništva. Skromnim odbrambenim sredstvima, branitelji i patriote su odbili napad i to je prijeloman početni moment u organizaciji odbrane BiH. Da se nije uspio odbiti taj napad, sasvim drugačije bi tekla historija na ovim prostorima“.

federalna.ba

Dnevnik D Mirko Pejanović
Dnevnik D Elmedin Konaković
0 21.11.2024 21:00
Dnevnik D Dženan Đonlagić
0 14.11.2024 21:01
Dnevnik D Sanel Buljubašić
0 07.11.2024 20:59