Pavlović: Prioritetno obuzdavanje inflacije i rasta cijena
Oni koji su pretrpjeli najstrašniji teror rata dvije decenije kasnije praktično preživljavaju. Agoniji se pridružuju i svi ostali građani koji su izloženi nemilosrdnoj globalnoj inflaciji. U vrhu poskupljenja su gorivo i životne namirnice.
Ekonomista Zoran Pavlović kaže da BiH nema pretjerane trgovinske aranžmane sa Ruskom Federacijom.
"S druge strane, mi nismo ušli u taj paket sankcija prema Rusiji. Bitno je da gas koji Rusija isporučuje nije pod sankcijama, plaćanje gasa nije pod sankcijama. Dakle Evropa je očigledno ono što je njima najvažnije isključila iz obaveze sankcionisanja. Biće problema zato što postoji čitav niz poslovnih aranžmana koji se realizuju sa partnerima koji imaju dobivanje sirovina iz Rusije, tako da se mogu očekivati problemi u privredi i funkcionisanju, posebno kad govorimo o izvozu. Linije snabdijevanja koje su postojale, linije transporta koje su išle preko Ukrajine, mnogo toga je sada poremećeno i zaustavljeno. Situacija je krajnje nejasna u smislu perspektive, dužine ove situacije i uopšte odnosa koje možemo uspostaviti. Uvode se sankcije prema bankraskom sistemu tako da ima zaista ozbiljnih pitanja na koja još uvijek nemamo jasan odgovor."
Ističe da je naša privreda okrenuta doradnim poslovima.
"Mi originalno nemamo previše izvoza naših proizvoda prema Rusiji. Najgore u cijeloj priči je što mi bi morali nešto da uradimo na obuzdavanju inflacije, obuzdavanju rasta cijena. To je prioritetno ovog momenta. Kao ekonomski političar sam jako okrenut domaćim mjerama koje možemo da uradimo da očuvamo kupovnu moć stanovništva i funkcionisanje privrednih subjekata."
Pavlović navodi da imamo inicijativu SDP-a prema Parlamentu BiH koju su, između ostalih, podržali PDP i SDS.
"Inicijativa je da se akciza koja je autonomni prihod BiH, odnosno UIO-a zaustavi u plaćanju kod prodaje svake litre goriva u iznosu od 35 feninga, pri čemu treba računati da na tih 35 feninga imamo i akcizu. Mož+emo smanjiti cijenu goriva, do 40, možda malo manje od 5' feninga po litri što bi značajno smanjilo cijene transporta hrane, roba, ali i ljudi. Na taj način bi taj pritisak bio amortizovan od strane države. Imamo i inicijativu SNSD-a da se na hranu PDV smanji na 10%, a razlika koja bi se izgubila na hrani bila bi prebačena na luksuzne proizvode na nivou 22% PDVA-. Te dvije inicijative su u Palrmanetu, ali Parlament ne zasjeda niti definiše kad će o tome raspravljati. Tužno je da u ovojs ituaciji ljudi koji su u Parlamentu i lideri stranaka koalicije koja je formirala vlast apsolutno nemaju nikakvu inicijativu. Naša vflast ne radi ništa što je potrebno uraditi da pomognu građanima i privredi."
federalna.ba