Pauza u pregovorima o iranskom nuklearnom programu, Evropljani razočarani napretkom

Pauza u pregovorima o iranskom nuklearnom programu, Evropljani razočarani napretkom

Pregovori za spašavanje iranskog nuklearnog sporazuma sa svjetskim silama iz 2015. prekinuti su danas zbog pauze da se dozvoli iranskom pregovaraču povratak na konsultacije poslije runde obilježene tenzijama zbog novih zahtjeva iz Teherana.

Evropske diplomate smatraju da je to razočaravajuća pauza navodeći da pregovarači u Beču brzo stižu do kraja puta, ali jesu ipak ukazali na određen tehnički napredak ostvaren u pregovorima do sada.

Učesnici su naveli da namjeravaju brzo da nastave pregovore ali nisu odredili datum. 

Glavni kineski pregovarač Van Kun izrazio je nadu da će se pregovori nastaviti prije kraja godine. Enrike Mora diplomata Evropske unije koji predsjedava pregovorima to je isto ponovio.

Sadašnja runda pregovora u Beču između Irana i preostalih potpisnica nuklearnog sporazuma iz 2015. godine počeli su 29. novembra poslije prekida od više od pet mjeseci izazvanog dolaskom nove vlade u Iranu. 

Bio je i kratak prekid prošle nedelje kada su se delegacije vratile u svoje zemlje radi kosultacijama sa svojim vladama.

SAD učestvuju posredno u tekućim pregovorima jer su se povukle iz sporazuma 2018. za vrijeme tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa. Predsjednik Joseph Biden je dao na znanje da želi ponovo da se uključi u sporazum.

"Za osmu rundu pregovora čeka nas mnogo posla, vrlo kompleksan zadatak, moram reći. Teške političke odluke se moraju donijeti", rekao je Mora.

Sporazum iz 2015. je trebalo da obuzda iranski nuklearni program u zamjenu za ublažene ekonomske sankcije. U sporazumu su i dalje Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Rusija i Kina.

Pregovarači iz tri zapadnoevropske zemlje rekli su da poštuju odluku iranskog pregovarača Alija Bageri Kanija da se vrati u Teheran iako to donosi "razočaravajuću pauzu u pregovorima". Oni su rekli da su drugi učesnici spremni da nastave pregovore.

Oni su tokom pregovora dva puta izrazili frustraciju, ali su sada rekli da je ostvaren određen tehnički napredak u posljednja 24 časa mada ih to tek dovodi bliže onome gdje su pregovori bili u junu.

Otkako su SAD napustile nuklearni sporazum 2018. godine i ponovo uvele oštre sankcije Teheranu, Iran je počeo da obogaćuje uranijum do nivoa od 60 odsto čistoće, odakle je kratak korak do nivoa od 90 odsto, dovoljnog za izradu nuklearnog oružja.

Iranske zalihe obogaćenog uranijuma svakodnevno rastu znatno izvan okvira predviđenog sporazumom iz 2015. godine, kojim je Teheran pristao da ograniči nuklearni program u zamjenu za ukidanje ekonomskih sankcija.

Teheran koristi sve naprednije centrifuge koje su zabranjene sporazumom.

Iran je takođe ograničio dolaske posmatrača agencije UN za atomsku energiju da procijeni njegova postrojenja, što izaziva zabrinutost oko toga šta radi van očiju javnosti.

Jedan znak napretka je ostvaren kada su ranije ove nedjelje Iran i Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) postigli dogovor da ponovo instaliraju kamere u iranskom postrojenju gdje se proizvode dijelovi za centrifuge, ali će inspektori i dalje imati ograničen pristup snimcima.

"Nadamo se da će Iran moći brzo da nastavi pregovore i konstruktivno se uključi tako da oni mogu da se odvijaju bržim tempom", rekli su evropski pregovarači.

Iranski nuklearni program je sada napredniji nego što je ikad bio i zato je kritično da se Iran uzdrži od preduzimanja daljih koraka da zaoštri situaciju, rekli su oni.

Ruski delegat u pregovorima Mihail Uljanov je rekao da je najnovija runda postavila solidnu osnovu za dalje intenzivne pregovore.

federalna.ba/Beta

Iranski nuklearni program pregovori pauza
pregovori Palestina zaustavljeni Rafah
0 14.05.2024 11:09
Ursula von der Leyen Rusija Ukrajina pregovori
0 14.05.2024 09:38
SAD pauza isporuka oružja
0 09.05.2024 10:27
Vlada Hrvatska pregovori
0 08.05.2024 15:26