Paprica i Ognjenović za silovanje na području Foče osuđeni na po osam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine, Odjel I za ratne zločine, donio je danas presudu u predmetu "Radovan Paprica i drugi" kojom su optuženi Radovan Paprica i Slavko Ognjenović oglašeni krivim za krivično djelo zločini protiv čovječnosti, prenosi Anadolu Agency (AA).
Sud je optužene Radovana Papricu i Slavka Ognjenovića osudio na kaznu zatvora u trajanju od po osam (8) godina.
U saopćenju Suda BiH navodi se da su Radovan Paprica i Slavko Ognjenović krivi su što su od početka aprila 1992. godine, pa najmanje do septembra 1992. godine, u kome periodu se odvijao širok i sistematičan napad vojnih, paravojnih i policijskih snaga tzv. Srpske Republike BiH, a potom Republike Srpske, usmjerenog protiv civilnog bošnjačkog stanovništva općine Foča, znajući za takav napad te da njihove radnje čine dio napada, kao pripadnici vojnih snaga tzv. Srpske Republike BiH, a potom Republike Srpske, upotrebom sile i prijetnje počinili silovanje.
Također, djelomično je usvojen i imovinskopravni zahtjev oštećene, pa se optuženi obavezuju da oštećenoj, na ime naknade nematerijalne štete, solidarno isplate ukupan iznos od 37.000,00 KM – i to: na ime duševnih bolova zbog povrede slobode ili prava ličnosti iznos od 12.000,00 KM, te duševnih bolova zbog smanjenja životne aktivnosti iznos od 25.000,00 KM, a sve sa zakonskim zateznim kamatama od dana donošenja prvostepene presude 3.12.2020. godine u roku od 30 dana od dana pravosnažnosti presude pod prijetnjom prinudnog izvršenja.
U preostalom dijelu postavljenog imovinskopravnog zahtjeva, oštećena se upućuje da zahtjev može ostvariti u parničnom postupku.
Tužilac Behaija Krnjić iznoseći završne riječi u oktoboru zatražio je od Suda Bosne i Hercegovine da osudi Radovana Papricu i Slavka Ognjenovića za silovanje svjedokinje A-1 u mjestu Miljevina kod Foče.
Ognjenović i Paprica optuženi su da su 9. juna 1992. godine, sa još jednom osobom, na grub način silovali ženu bošnjačke nacionalnosti u Miljevini kod Foče. Na teret im je stavljeno da su silovanje počinili u okviru širokog i sistematskog napada vojnih, paravojnih i policijskih snaga Republike Srpske.
Krnjić je istakao da se Paprica i Ognjenović terete za zločin protiv čovječnosti, objasnivši da je izvršen širok i sistematičan napad, te da su optuženi znali za postojanje napada na civilno stanovništvo i bili dio njega.
On je kazao da je u periodu od početka aprila 1992. godine pa do marta 1993. godine, “započeo, a kasnije postojao, odvijao se sistematični napad”, gdje se srpsko stanovništvo na početku naoružavalo tajno, a kasnije su oružje dijelili javno, te su vršene evakuacije porodica iz Foče u Srbiju i Crnu Goru, što ukazuje da je napad bio pripreman duži vremenski period.
Kako je naveo, vršeno je granatiranje naselja sa muslimanskim stanovništvom, paljene su kuće, muškarci su odvođeni u zatočeničke centre te ubijani, a žene maltretirane i silovane.
S druge strane, iznoseći završne riječi, odbrane Radovana Paprice i Slavka Ognjenovića u novembru su istakle da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine nije dokazalo da su optuženi silovali oštećenu A-1 u mjestu Miljevina kod Foče.
Anja Loga, advokatica prvooptuženog Radovana Paprice, iznoseći završne riječi kazala je da Tužilaštvo nije utvrdilo da je njen branjenik bio pripadnik vojske, te da je znao za napad i da je u njemu učestvovao. Loga se u završnim riječima pozvala na kontradiktornosti u iskazima svjedoka Tužilaštva.
federalna.ba/AA